A nemrégiben javasolt 30 napos ukrajnai tűzszüneti megállapodás jelentős kérdéseket és kihívásokat vet fel, és bár alapvetően jó hírnek tűnik, a CNN szakértői szerint a háború összetett valósága rendkívül nehézzé teszi a tűzszünet tényleges végrehajtását.
Ukrajna elfogadta az azonnali ideiglenes tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatot a két ország Szaúd-Arábiában zajló keddi tárgyalásán. A megállapodásba azonban még Oroszországnak is bele kell egyeznie.
„Annak érdekében, hogy fenntartsa azt az illúziót, hogy ő Trump partnere ebben a törekvésben, Vlagyimir Putyin orosz elnök valószínűleg elfogadja a béke valamilyen formáját” – áll a CNN elemzésében. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy Moszkva megpróbálhat katonai előnyre szert tenni, mielőtt a tűzszünet életbe lépne.
Az egy hónapig tartó teljes tűzszünet minden frontvonalon az intenzív harcok után nagy kihívást jelentene, és nagy a kockázata annak, hogy véletlen incidensek vagy szándékos provokációk vezetnek a harcok kiújulásához. Ha pedig ez előfordul, valószínűleg lesznek olyan helyzetek, amikor lehetetlen lesz megállapítani, ki sértette meg a tűzszünetet.
Az elemzők szerint ráadásul Oroszországnak a konfliktusban tanúsított viselkedése erős szkepticizmusra ad okot.

„Oroszország 2014-ben megszállta a Krímet, de úgy tett, mintha nem szállta volna meg. Oroszország 2015-ben tűzszünetet kötött, és az első napokban elfoglalta az ukrán Debalceve városát. Oroszország azt mondta, hogy 2022-ben nem indít teljes körű inváziót Ukrajna ellen, de mégis megtette. Oroszország először azt mondta, hogy nem használ foglyokat a frontvonalon, de mostanra néhány börtöne szinte üres” – írja a CNN.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a Kreml nem fogja elérni a céljait a frontvonal egyszerű befagyasztásával, és Putyinnak szélesebb körű győzelemre van szüksége ahhoz, hogy igazolja az eddigi veszteségeket.
Egy sikertelen tűzszünetnek súlyos következményei lehetnek Ukrajnára nézve, és még ha ez Oroszország miatt is hiúsul meg, fennállhat a veszélye, hogy Amerika Ukrajnát hibáztatja majd, ami a segélyek további megvonásához vezetne. Ezenkívül a tűzszüneti időszak a nyugati fegyverszállítások lelassulásához vezethet, és Ukrajna kiszolgáltatottá válhat egy újabb orosz támadásnak.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter szerint a labda most Oroszország térfelén van, nekik kell lépniük. A CNN szakértői azonban óvatosságra intenek, azzal érvelve, hogy ez a megállapodás túl felszínes lehet a Kreml kifinomult taktikájával szemben.