A halászgyűrű az egyik legismertebb pápai jelkép, története legalább a XIII. századig nyúlik vissza. A gyűrűt Szent Péterről nevezték el, aki amellett, hogy halász volt, a katolikus egyház első pápája is. Ezt a pápai méltóságot jelképező ékszert 12 éves pápasága alatt Ferenc is viselte az ünnepélyes eseményeken. Számtalan hűséges hívő csókolta meg, ami több higiéniai vitát is kiváltott – írja a CNN.
A hagyomány szerint a húsvét másodnapján, hétfőn elhunyt Ferenc pápa pecsétgyűrűjét a Vatikánban megsemmisítik, vagy legalábbis összetörik. Ez a rituálé gyakorlati eredetű, hiszen a gyűrű a pápai dokumentumok hivatalos pecsétjeként is szolgált.
„A halászgyűrűt és a bulla néven ismert medált hivatalos pecsétként használták leveleken és pápai dokumentumokon. Minden új pápa másakat kapott, és hogy halála után megakadályozzák a levelek vagy rendeletek hamisítását, halálakor mindkettőt kalapáccsal törték össze. 1521-től 2013-ig pontosan ez történt. Ez egyenértékű azzal, mintha egy közösségi média fiókból eltávolítanák a bejelentkezési adatokat. Erről szól az egész: megakadályozni, hogy a csalók hamis pecséteket használjanak az iratokon” – magyarázta Christopher Lamb, a CNN vatikáni tudósítója.
A vatikáni szabályok szerint az, aki a Szent Római Egyház camerlengója lesz – egy magas rangú bíboros, akit az átmenet felügyeletére neveznek ki –, a pápa halálának bejelentése után a bíborosi kollégium jelenlétében megsemmisíti a gyűrűt és a bullát. Bár a XIX. századtól kezdve inkább csak jelképes tárgyak voltak, mint hivatalos pecsétek – a gyakorlatban ekkor már bélyegzőt (közönséges pecséteket) használtak, mégis a gyűrű és a bulla megsemmisítésének hagyománya a mai napig él a Vatikánban. Igaz, egy aprócska módosítással.
Amikor Ferenc elődje, XVI. Benedek pápa 2013-ban lemondott a pápaságáról, új hagyomány született a pápai jelképek megsemmisítésében: a gyűrűbe és a bullába egy mély keresztet véstek.
„Azt hiszem, volt egy olyan érzés, hogy nem kell megsemmisíteni a gyűrűt” – vélekedett a CNN tudósítója, utalva arra, hogy ezen jelképeket egyenrangúvá tenni magával a pápával ma már kevésbé releváns felfogás.
Ettől függetlenül, a jelenlegi camerlengo, Kevin Joseph Farrell ír bíboros, akit Ferenc 2023-ban nevezett ki erre a posztra, várhatóan követni fogja az ősök példáját, és még a pápai konklávé – a folyamat, amelynek során kiválasztják a következő pápát – előtt megrongálja a gyűrűt.
Néhány közelmúltbeli elődjével ellentétben, Ferenc pápa viszonylag ritkán viselte a halászgyűrűt. Hivatalos ünnepségeken magára öltötte, de a mindennapi életben a bíborosi korából származó egyszerű ezüstgyűrűt részesítette előnyben.
Voltak olyan találgatások is, hogy Ferenc pápának kellemetlen volt a gyűrűcsókoló gesztus: 2019-ben lefilmezték, amint többször visszahúzta a kezét, amikor a követői megpróbálták ezt megtenni, bár a Vatikán később úgy nyilatkozott, a gesztus a baktériumok terjedésének a megelőzését szolgálta.