A 2024-es őszi napéjegyenlőség szeptember 22-én lesz. Ez az a jelenség, amely az új évszak első napját jelzi az északi féltekén, és csillagászati ősznek is nevezik.
Ilyenkor a nappal rövidebb lesz, és az éjszakák időtartama növekedni kezdenek. 2024-ben az őszi napéjegyenlőség magyar idő szerint 14:43-kor lesz.
Mi az a napéjegyenlőség?
Az “Équinoxe” az “aequinoctium” szóból származik, amely az “aequus” (jelentése egyenlő) és a “nox”, “noctis” (jelentése éjszaka) összetételből áll.
A napéjegyenlőség olyan csillagászati jelenség, amely évente kétszer fordul elő, tavasszal és ősszel, amikor a nappal és az éjszaka megközelítőleg egyenlő a Földön, mind az északi, mind a déli féltekén. Két ilyen jelenség fordul elő: a tavaszi és az őszi napéjegyenlőség.
A tavaszi napéjegyenlőség március 20-a körül van, ettől az időponttól kezdődően a nappal hossza az éjszakához képest folyamatosan növekszik, az éjszaka hossza pedig a nappalhoz képest csökkenni fog egészen június 21-ig, amikor a nyári napforduló van.
A szeptemberi napéjegyenlőség akkor következik be, amikor a Nap ismét átlépi az égi egyenlítőt, ezúttal az északi féltekéről a déli féltekére. Az ezen a ponton lévő metszéspontot “őszi pontnak” nevezik.
Az őszi napéjegyenlőség után az éjszakák hosszabbak, mint a nappalok december 21-ig, amikor a téli napforduló következik.
Körülbelül egy hónappal az őszi napéjegyenlőség után, 2024-ben október 26-ról 27-re virradó éjszakán, a hónap utolsó vasárnapján térünk át a téli időszámításra.
Mikor lesz az őszi napéjegyenlőség a következő években:
2025: szeptember 22., magyar idő szerint 20:19
2026: szeptember 23., magyar idő szerint 02:05
2027: szeptember 23., 08:02. magyar idő
2028: szeptember 22., 13:45 magyar idő szerint.