Vlagyimir Putyin jelezte, hogy hajlandó megfontolni egy azonnali tűzszünetet Ukrajnában, de szigorú, potenciálisan vitatott feltételek mellett. Mialatt Donald Trump a békemegállapodás közvetítését szorgalmazza, a Kreml is igyekszik kihasználni a helyzetet saját stratégiai céljainak előmozdítására – írja a Daily Mail.
A nemzetközi közösséget meglepte Trump fordulata: miközben Moszkvához közeledik, egyidejűleg fokozott nyomást gyakorol Ukrajnára a tárgyalások érdekében. „Nagyon jól állunk Oroszországgal” – jelentette ki Trump pénteken az Ovális Irodából, majd hozzátette: „Őszintén szólva, Ukrajnával nehezebbnek találom a tárgyalást.”
A Kremlből származó információk szerint Oroszország hajlandó lehet az ellenségeskedések ideiglenes beszüntetésére, de csak meghatározott előfeltételek teljesülése esetén.
Magas rangú források szerint ezek közé tartozik egy végleges békemegállapodás konkrét kereteinek meghatározása, valamint a békefenntartó misszióban részt vevő országok gondosan összeállított listája. Ez azonban aggodalmat kelt Ukrajnában és nyugati szövetségesei körében, akik attól tartanak, hogy egy ilyen megállapodás Moszkva javára billentheti az egyensúlyt.
Ezzel párhuzamosan a Trump-kormányzat csendben vizsgálja az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók enyhítését, beleértve az orosz olajeladásokra vonatkozó felső határ újragondolását is, ami riadalmat keltett az európai szövetségesek körében. Pénteken azonban Trump figyelmeztette Moszkvát, hogy most már „erősen fontolgatja” szankciók bevezetését Oroszországgal szemben, ameddig nem születik tűzszünet és békemegállapodás.
„Azon tény alapján, hogy Oroszország most abszolút ‘döngöli’ Ukrajnát a csatatéren, erősen fontolgatom a nagyszabású banki szankciókat, szankciókat és vámokat Oroszországgal szemben, amíg tűzszünet és a BÉKÉRŐL szóló TÖRVÉNYES MEGÁLLAPODÁS nem születik” – posztolta Trump a The Truth Social platformon. „Üzenem Oroszországnak és Ukrajnának, azonnal üljetek az asztalhoz, mielőtt túl késő lenne.”
A Pénzügyminisztérium további szankciókat vizsgál az orosz olajipari nagyvállalatokkal és olajmező-szolgáltató cégekkel szemben, folytatva Joe Biden kormányának korábbi intézkedéseit.
Sean Savett, a Nemzetbiztonsági Tanács volt szóvivője szerint Trump szankciós megjegyzései azt mutatják, hogy „naivitást tanúrsít Putyinnal kapcsolatban”. Az orosz erők eközben 67 rakétát és közel 200 drónt lőttek ki Ukrajnára az éjszaka folyamán, aminek következtében legalább 10 ember megsebesült.
Miközben Trump azonnali megoldást ígér a konfliktusra, Ukrajna és szövetségesei attól tartanak, hogy egy elhamarkodott békemegállapodás inkább Moszkvának kedvezne.
Putyin és a Kreml továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a békének hosszan tartó és Oroszország biztonsági érdekeit garantáló megállapodáson kell alapulnia. A francia-brit tűzszüneti javaslatot Moszkva irreálisnak minősítette, ezzel gyakorlatilag kizárva a nyugati kezdeményezéseket a konfliktus lezárásáról szóló tárgyalásokból.
Európai diplomaták attól tartanak, hogy Trump stratégiája túlzott engedményeket tehet Oroszországnak, ami veszélyes precedenst teremthet a jövőbeli geopolitikai konfliktusok szempontjából. Az amerikai kormányzat következő lépései kulcsfontosságúak lesznek a háború kimenetelének szempontjából, miközben Ukrajna továbbra is ellenáll a Kreml feltételeinek.