KezdőlapHírek28 éves korában meghalt Sammy Basso, a világ legidősebb progériában szenvedő embere

28 éves korában meghalt Sammy Basso, a világ legidősebb progériában szenvedő embere

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Sammy Basso olasz tudós, aki a progéria, a korai öregedést okozó ritka betegség terén folytatott tanulmányai miatt vált ismertté, 28 éves korában hunyt el. Ő volt a világon a legidősebb személy, aki ezzel a betegséggel küzdött.

„Ma elhunyt a mi fényünk, a vezetőnk. Köszönjük, Sammy, hogy bevontál minket a csodálatos életedbe” – állt a halálhírét megosztó közleményben, amit a közösségi oldalakon tettek közzé.

Basso október 5-én váratlanul hunyt el, miközben az olaszországi Trevisóban egy étteremben vacsorázott, néhány nappal azután, hogy visszatért egy kínai útról.

Basso 1995-ben született a Veneto régióban található Schio településen, és kétéves korában diagnosztizálták nála a Hutchinson-Gilford progériát, egy rendkívül ritka genetikai betegséget, amely korai és felgyorsult öregedést okoz, és 20 millió emberből mindössze egyet érint.

Sammy Basso az életét a szindróma kutatásának szentelte, és 2018-ban szerzett diplomát a Padovai Egyetem természettudományi karán, a betegség előrehaladásának lelassítására irányuló lehetséges terápiákról szóló szakdolgozatával.

2005-ben, még gyerekként, a szüleivel együtt, de saját kezdeményezésre megalapította az olasz Sammy Basso Progéria Egyesületet, amelynek célja a betegséggel kapcsolatos kutatások támogatása volt.



Basso később nemzetközi hírnévre tett szert többszöri médiaszereplésének köszönhetően, amellyel felhívta a figyelmet a szindrómára, és szerepelt a National Geographic egy dokumentumfilmjében is, amely az Egyesült Államokba tett utazását mutatja be.

2019-ben egy aortaprobléma miatt műtéten esett át – ez volt az első alkalom, hogy egy progériában szenvedő beteg hasonló beavatkozáson esett át. Nem sokkal később Sergio Mattarella elnök az Olasz Köztársasági Érdemrend lovagja címet adományozta neki.
2021-ben molekuláris biológiát kezdett tanulni a Padovai Egyetemen.

A progériát egy génmutáció okozza, a szindrómával született emberek jellemzően a tizenéves koruk közepéig vagy a húszas éveik elejéig élnek.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet