Egy kísérleti kezelés hamarosan sok lebénult ember számára válhat mindennapos segédeszközzé. Az AFP szerint egy kísérletben körülbelül 40 tetraplégiában szenvedő személy nyerte vissza az irányítást a karja vagy a keze felett a bőrre, a sérült gerincvelő köré helyezett elektródáknak köszönhetően. A tetraplégia a gerincvelő nyaki részén a motoros és/vagy érzékszervi funkciók működési zavarát vagy elvesztését jelenti.
Ezek az eredmények, amelyeket a Nature Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány mutat be részletesebben, komoly áttörést jelenthetnek. Az eszközzel végzett két hónapos terápia után összesen 40 lebénult beteg nyerte vissza mind az erejét, mind a karja vagy keze mozgatásának képességét.
Ez az Onward nevű start-up cég által tervezett eszköz megváltoztathatja a gerincvelő sérülés miatt lebénult emberek mindennapi életét, mondta Chet Moritz kutató, a tanulmány koordinátora a Nature folyóirat által szervezett sajtótájékoztatón.
Az elmúlt időszakban egyébként jelentős előrelépések történtek ezen a kutatási területen. A gerincvelő elektromos stimulációjával a lebénult emberek újra képesek lehetnek mozogni. Több páciens akár járni is képes lehet az egyenesen a gerincvelőbe helyezett implantátumnak köszönhetően.
Bár első pillantásra kevésbé látványosak, a hétfőn bejelentett eredmények rendkívül hasznosak lehetnek. „Mindenki azt hiszi, hogy csak azt szeretnénk, ha újra járni tudnánk” – mondta a sajtótájékoztatón Melanie Reid brit újságírónő, aki 15 évvel ezelőtt bénult le egy lovas balesetben.
„De egy tetraplégiában szenvedő ember számára a legfontosabb hogy használni tudja a kezét” –mondta a módszer hasznosságát hangsúlyozva, és hozzátette, hogy az új eszköz segítségével most már képes weboldalakon görgetni a telefonján.
A kísérletben használt eszközhöz az elektródákat nem műtétileg kell beültetni, hanem egy dobozt kell egyenesen a bőrre helyezni, és bár az implantátum valószínűleg hasznosabb lenne, ugyanakkor bonyolultabb is.
Az eszközt ráadásul nem kell állandóan viselni ahhoz, hogy a hatása tartós legyen, mivel segít új kapcsolatokat kialakítani az agy és az érintett végtagok között. A kísérlet során egyórás üléseken tesztelték az eszköz hatását.
„A hatások idővel növekednek, még akkor is, ha a stimulátor éppen nincs használatban” – magyarázta Chet Moritz.
Mindenekelőtt a tanulmány nagyságrendje az, ami döntő fontosságúnak tartott előrelépést jelent. Eddig ugyanis az ezen a területen végzett kutatások csak néhány elszigetelt pácienst érintettek, amelyek lenyűgöző eredményeket hoztak, de nem voltak elegendőek ahhoz, hogy a hasonló eszközök általánosan elterjedt használatának lehetőségére utaljanak.
Az új tanulmányt 60 beteg bevonásával végezték, és bár nem mindegyiküknél történt jelentős előrelépés, közel háromnegyedüknél sikerült pozitív eredményt elérni. Ezek az eredmények már lehetővé teszik az eszköz használatának engedélyezéséről szóló tárgyalásokat.
„Soha nem tudjuk megjósolni, hogy mikor kapunk engedélyt” – magyarázta Gregoire Courtine kutató, aki a vizsgálatot felügyelte, az Onward csapatának tagja. „De véleményem szerint az év végére az Egyesült Államokban, majd nem sokkal később Európában is forgalomba hozhatjuk” – tette hozzá.
Az orvosi kutatások jelenlegi állása szerint azonban még évekbe telik, mire az ehhez hasonló eszközök mindennapi használata elterjed, és egyelőre azt sem lehet tudni, mennyibe kerül majd, de az Onward szakemberei azt mondják, az a céljuk, hogy az általuk kifejlesztett eszköz megfizethető legyen.