Lényegében az illemszabályok nem mások, mint alapvető viselkedési szabályok, amelyek a kölcsönös tisztelet és udvariasság természetes igényéből származnak.
Az etikett kiemeli egy ember műveltségi szintjét, megmutatja, mennyire jóérzésű az illető, és végeredményben mindenki csak nyerhet vele. A kínos helyzetek elkerülése érdekében bemutatjuk az etikett 21 alapvető szabályát, amelyeket ha betartasz, igazi arisztokratának tűnsz majd:
1. Soha ne menj látogatóba előzetes bejelentés nélkül! Ha pedig neked vannak hívatlan vendégeid, akár pizsamában is fogadhatod őket. A helytelen magatartást meg kell büntetni!
2. Függetlenül attól, hogy milyen státusszal rendelkezel – akár igazgató, politikus, űrhajós, utcaseprő vagy diák vagy – ha belépsz valahová, mindig te köszönj elsőként, és lehetőleg mutatkozz is be.
3. Soha ne fogj kezet egy nővel, csak akkor, ha ő maga nyújt neked kezet, és ne feledd, hogy a kézfogásnak gyengédebbnek kell lennie, mint máskor.
4. Ha meghívsz valakit egy étterembe, neked kell fizetned a számlát. Ha egy nő üzleti ügyben hív meg valahová, akkor ő fizeti a számlát. Abban az esetben, ha nem kifejezett meghívásról van szó, hanem csak javaslatról („Mi lenne, ha elmennénk egy étterembe”), mindkét fél fizethet, vagy csak a férfi, ha ő állt elő a javaslattal, és a nő beleegyezik.
5. Ne szárítsd kinyitva az esernyődet sem vendégségben, sem az irodában. Az etikett értelmében a fogast kell használni.
6. A táskát nem helyezzük a térdünkre, vagy a székre, kivéve, ha kisebb ridikülről van szó. A nagyobb táskákat vagy aktatáskákat a földön kell hagyni, vagy külön széken.
7. A parfüm használatának aranyszabálya – csak mértékletesen! Ha este még mindig tisztán érzed az illatát, a körülötted lévők valószínűleg egész nap „fulladoztak” tőle.
8. Ha a beszélgetőpartnered köszön egy ismerősének, az etikett értelmében neked is üdvözölnöd kell az illetőt.
9. A műanyag zacskókat csak egy alkalommal használjuk, egyetlen bevásárlás erejéig.
10. Egy férfi soha nem viszi egy nő táskáját vagy kabátját, kivéve akkor, ha a ruhatárba viszi leadni azt.
11. Otthon blúzt és nadrágot kellene viselni. A pizsama és a háziköntös csak az ágyban és a fürdőszobában alkalmas viselet.
12. Ha a gyereknek külön szobája van, mindig kopogj, mielőtt belépnél, és ezt a szokást ő is megtanulja tőled.
13. Egyszerre ne viselj 13 ékszernél többet. Este drágább ékszereket kell viselni. A múlt században a gyémántokat esti ékszernek tartották, amit csak a házas nők viseltek. Ma nappal is megengedett, de a felfogás egyébként ugyanaz maradt.
14. Mindig a férfi lép először a liftbe. Az ajtóhoz legközelebb álló személy lép ki először onnan.
15. Személygépkocsiban a nő mindig a sofőr mögötti ülésen ül, a férfi pedig mellette. Úgy illik, hogy a férfi szálljon ki előbb, hogy kinyissa az ajtót a nőnek, és kisegítse őt az autóból. Ha a férfi ül a volánnál, akkor is ki kell nyitnia az ajtót a nőnek, még akkor is, ha csak üzleti kapcsolat van közöttük.
16. Ha már egyszer megbocsátottak neked valamit, ne kérj még egyszer elnézést, és ne hozd szóba többet a témát. Elég, ha nem ismétled meg a korábban elkövetett hibát.
17. Amikor visszautasítasz valamilyen ételt, vagy italt, kerüld a magyarázkodást és az önigazolást. Ehelyett dicsérd meg a házigazda otthonát és kulináris tehetségét.
18. Egy hölgy viselhet kalapot és egy pár elegáns kesztyűt egy helyiségben, de nem sapkát vagy téli kesztyűt.
19. A politika, a vallás, az intimitás, az egészség vagy a pénz tabutéma a csoportos rendezvényeken. Ugyanakkor nem illik megkérdezni azt sem, mennyibe került valami, és válaszolni is illetlenség hasonló kérdésekre.
20. Nyolc dolgot kell titokban tartani: az életkor, a vagyont, a vallást, a szedett gyógyszereket, a romantikus kapcsolatokat, az ajándékokat, valamint a dicsőség és a szégyen pillanatait.
21. Minden 12 évesnél idősebb idegent magázni kell.
Jack Nicholson, a híres amerikai színész egyszer azt mondta:
„Sokat gondolok az illemre. Arra, hogy is kell megteríteni az asztalt. Hogy ne üvöltözzünk át egyik szobából a másikba. Hogy ne nyissak be egy ajtón, mielőtt kopognék. Hogy előreengedjek egy hölgyet. Ezek az egyszerű szabályok jobbá teszik az életünket. Odafigyelek a modoromra. Az etikett valóban fontos. Ez a kölcsönös tisztelet egyszerű és általános nyelve.”