KezdőlapHobby4 filléres módszer, amivel könnyedén elriaszthatod a vakondot a kertedből

4 filléres módszer, amivel könnyedén elriaszthatod a vakondot a kertedből

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A közönséges vakond Európában a déli mediterrán területek, Skandinávia és Írország kivételével mindenütt megtalálható. Magyarországon országszerte előforduló, gyakori faj.

Bár bizonyos szempontból hasznos lehet, hiszen a földben rejtőző kártevőkkel táplálkozik – például a cserebogár illetve a ganajtúró bogár lárvájával – mégsem szívesen látott vendég a kertekben, mivel ő maga is komoly károkat okozhat.

Folyamatos ásásával kárt tesz a növények gyökerében, kifordíthatja a földből a palántákat, ráadásul a vakondtúrások nem túl esztétikusak.

A vakond azonban védett fajnak számít, természetvédelmi értéke egyedenként 25 ezer forint, ezért csak az elriasztásával lehet próbálkozni. Ez azonban sokszor nem könnyű feladat, ha ugyanis a vakond valahol egyszer sok rovart talált a földben, akkor oda visszatér. Szerencsére több humánus trükk is létezik az elriasztásukra, amiket érdemes lehet kipróbálni.

Az egyik módszer, ha zajkeltéssel próbálkozunk. Mivel a vakond a föld alatt él, és a látása gyenge, elsősorban a szaglására és a hallására támaszkodik, és kifejezetten érzékenyen reagál a hangokra.

Ehhez egy sörös üveget kell beleállítani a vakondtúrásba, úgy, hogy egy része kiálljon a földből. A légáramlás rezgésbe hozza az üveget, a vakondot pedig ez a hang annyira zavarja, hogy inkább továbbáll a kertből.



Szintén ehhez hasonló módszer, ha egy 1,5 m hosszú fa- vagy vasrudat szúrsz a földbe körülbelül 40 centi mélyre, és arra ráhúzol egy műanyag palackot, aminek kifúród az alját, és úgymond „szárnyakat” vágsz az oldalába, amiket kifelé hajtasz, így a szél átfújhat a palackon. Amikor fúj a szél, a palack forogni kezd, és ennek a rezgése a rúdon keresztül lejut a földbe.

Ugyancsak a hanghatásra alapoz egy korszerűbb módszer is: az elektromos vakond riasztó. A vakond érzékeny az 1000 Hz alatti frekvenciájú hangokra, ezért a készülék által kibocsátott 300–400 Hz (más esetben 100–700 Hz) frekvenciájú hangimpulzusok elzavarják a közelből az állatot. A vakond riasztó hangja a földben akár több tíz méterre is terjedhet, így hatékony megoldás lehet.

De nemcsak a kellemetlen hangokra hagyatkozhatsz. A huzat szintén zavarja a vakondot, ezért ha kicsit elmélyíted az általa ásott járatok bejáratait, a levegő jobban átjárja azokat, és elzavarja az állatot. A vakondtúrásokból fennmaradó földet pedig egyszerűen elhordhatod.

Próbálkozhatsz vakondhálóval is, de ez a módszer csak akkor működik jól, ha már a növények elültetése illetve a füvesítés előtt elhelyezed a hálókat, hogy a vakond ne tudjon kijutni a felszínre.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet