KezdőlapHobby5 dolog, amit novemberben meg kell tenned, hogy felkészítsd a gyümölcsfákat a...

5 dolog, amit novemberben meg kell tenned, hogy felkészítsd a gyümölcsfákat a télre

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A gyümölcsfáknak ősszel szükségük van egy kis ápolásra, hogy felkészüljenek a télre, és a következő tavasszal ismét gazdag termést hozzanak. Van néhány dolog, amit mindenképpen meg kell tenni a fagyok beállta előtt, de egy olyan kerti munka is, amit semmiképpen sem szabad ilyenkor elvégezni.

Az utolsó gyümölcsöket már leszüreteltük, és a fák lassan nyugalmi állapotba kerülnek, de van még néhány kerti munka, amit érdemes elvégezni novemberben. A tél beállta előtt rendbe kell tenni a kertet és a gyümölcsöst, összegyűjteni a lehullott leveleket, gyümölcsöket, mivel ezek rothadásnak indulnak, és vonzzák a kártevőket.

Ugyanakkor a beteg, vagy sérült ágakat is le kell vágni még a fagyok beállta előtt, a cserépben nevelt gyümölcsfákat pedig fagytól védett helyre kell költöztetni. Ezenkívül az új gyümölcsfák ültetésére is ez a legalkalmasabb idő, persze szintén az első fagyok beállta előtt.

1. A talaj állapotának ellenőrzése

Az északi féltekén az ősz jellemzően a gyökérnövekedés és a fák nyugalmi állapotba vonulásának ideje. Ez egyben a talajvizsgálat elvégzésére is nagyszerű alkalom. Az egészséges talaj létfontosságú a gyümölcsfák fejlődéséhez. A talajminőség mutatói közé tartozik a talaj szerkezete, víztartó képessége, pH-értéke, a szerves anyag mennyisége és a bőséges mikrobiális aktivitás. Ideális esetben a talajnak homokosnak, agyagosnak és porózusnak kell lennie, hogy biztosítsa a megfelelő víz- és légáramlást. Ugyanakkor a gyümölcsfák számára az enyhén savas, 6,0 körüli pH-értékű talaj a legmegfelelőbb.

Az is fontos, hogy ha száraz az ősz, a gyümölcsfáknak alapos öntözésre van szükségük, mielőtt nyugalmi állapotba kerülnének.

2. Mulcsozás

A mulcsréteg a fák körül segít az egész éves vízvisszatartásban, és a mulcs lebomlásával fontos szerves anyagokat juttat vissza a talajba. A mulcsréteg szigetelésként működik, megtartja a hőt és a nedvességet a talajban, ezáltal megakadályozza annak kiszáradását illetve megfagyását.



Bár a mulcsozás remekül szigeteli a gyümölcsfák gyökereit, a kártevőket is vonzhatja, mivel a rovarok a nedves, meleg helyeken keresnek menedéket. Ezért a problémák megelőzése érdekébe kerülni kell a túlöntözést a mulccsal védett fák körül, és a tél végén érdemes eltávolítani a mulcsréteget.

3. A gyümölcsfák védelme a tél okozta károktól

A legtöbb gyümölcsfa téli nyugalmi állapotban nagyon ellenálló, de fontos, hogy az éghajlati viszonyoknak megfelelő fajtákat válasszunk.

A cserépben nevelhető gyümölcsfák sokkal érzékenyebbek, ezért ezekre különösen nagy figyelmet kell fordítani. Egy vastag réteg szalmával megvédhetjük a gyökereket a hidegtől. A citrusfélék egy hűvös, de védett verandán vagy teraszon vészelik át a legjobban a telet.

A fiatal gyümölcsfákra télen az egyik legnagyobb veszélyt az éhes állatok jelentik. Azokon a területeken, ahol sok az őz, érdemes védőkerítést emelni, hogy az állatok ne tehessenek kárt a fákban. Az őzek mellett a mezei pockok is veszélyt jelenthetnek a gyümölcsfákra.

Ezenkívül a szél okozta károkról sem szabad megfeledkezni, ezért érdemes kikötni a fiatalabb gyümölcsfákat.

4. Kártevők elleni védelem

Ősszel számos rovar táplálkozhat a gyümölcsfák termésével, vagy akár magukkal a fákkal, de ezek télen nagyrészt visszahúzódnak, és nem aktívak. Ilyenkor azonban elrejtőzhetnek a lehullott levelek vagy termések között, ahol áttelelnek.

Az almamoly például az alma egyik legnagyobb kártevője. Télen ugyan nem igazán aktívak, de nagyon valószínű, hogy az általuk megfertőzött fa közelében lehullott almákban vagy selyemgubókban tartózkodnak. Annak érdekében, hogy távol tartsuk ezeket a kártevőket, ősszel mindenképpen össze kell gyűjteni a lehullott gyümölcsöket a fa körül.

A cserebogár lárvái szintén veszélyes kártevők, amelyek télen a talajban húzódnak meg, majd előbújnak, és a virágokat, leveleket, szárakat és gyümölcsöket egyaránt előszeretettel fogyasztják. Tavasszal, az utolsó fagyok után érdemes eltávolítani a mulcsréteget a gyümölcsfák körül, ezzel felszámolva a kártevők búvóhelyét.

A zsákvászon vagy fóliaborítás szintén védelmet nyújthat a fáknak a kártevők és egyben az erős szél ellen is. Ugyanakkor, ahogy a fák elveszítik leveleiket, a törzsük ki van téve a közvetlen napfénynek. Még ha a levegő hőmérséklete alacsonyabb is, a fa törzse felmelegedhet a napon. A sok felmelegedés és lehűlés pedig repedéseket okozhat a fában, amin át a kártevők bejuthatnak a kéreg alá. A túlmelegedés és az emiatt kialakuló repedések megakadályozására sokan bemeszelik a gyümölcsfák törzsét, mintegy napvédő réteget képezve ezáltal.

5. Novemberben már ne metsszük meg a gyümölcsfákat

A gyümölcsfák metszését novemberben jobb elkerülni, mivel ez új növekedésre serkentheti a fát, amikor már a nyugalmi időszakra kellene felkészülnie, ez pedig súlyos fagykárosodáshoz is vezethet.

A metszés emellett csökkenti a fák ellenálló képességét, így a tél elején végzett metszés károsíthatja a fát, ha ezt szélsőséges hőmérsékleti viszonyok követik, mivel körülbelül két hétbe telik, amíg a fa regenerálódik a metszés után.

Az elhalt, beteg vagy sérült ágak eltávolítása még rendben van, de ezt is a kemény fagyok beállta előtt kel elvégezni.

A gyümölcsfák metszésére a legjobb alkalom a tél vége vagy tavasz eleje.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet