Hamarosan elérkezik az idő, hogy ki lehessen ültetni a szabadföldbe a paradicsompalántákat, amelyeket ha megfelelően gondozol, kielégíted a tápanyagigényüket, akkor egész nyáron csodaszép, zamatos paradicsomokat szedhetsz a kosaradba.
Lássuk előbb, hogy milyen jelek utalnak arra, hogy a paradicsom palánták tápanyaghiányban szenvednek:
- a levelek színtelenné, sárgássá válnak, a növekedés késlekedik: nitrogénre van szükség;
- a szár vékony marad, a palánta lassan fejlődik, a levelek lilás színűvé válnak: foszforra van szükség;
- a levelek szélei kisárgultak: káliumra van szükség;
- a leveleken sárgás foltok, pöttyök jelentek meg: magnéziumra van szükség;
- a levelek eldeformálódnak, besárgulnak: plusz kalciumra lesz szükség;
Miért hasznos a paradicsom palánták tápoldattal való erősítése:
- elősegíti az erős és egészséges gyökérzet fejlődését;
- növeli a palánta ellenállóképességét a betegségekkel szemben;
- serkenti a terméshozam növekedését, beérését;
Lássuk, a termésserkentő módszereket!
1. Jód
Egy vödör vízbe, azaz 10 liter vízbe tegyél 10 csepp jódoldatot, majd ebből minden palántára 0,5 litert önts rá, egy héten két alkalommal érdemes megejteni ezt a fertőtlenítő kúrát.
2. Fokhagyma
A fokhagyma segít a paradicsom tövek megerősítésében. 5 cikk fokhagymára tölts 1 liter forró vizet, majd 20 percig hagyd állni egy meleg helyen. Ebből kell egy kiskanálnyit egy liter vízhez hozzáadni, és azzal megöntözni a paradicsom töveket.
3. Élesztő
3 liter tiszta, klórmentes vízbe oldj fel 100 g élesztőt és keverj még bele egy fél evőkanál cukrot. Fél óráig tárold meleg helyen a keveréket, időnként rázd fel. Ebből az élesztős keverékből 10 liter vízhez adj hozzá egy pohárral, és azzal öntözd a palántákat, mindegyikre 1 liter jusson, egy hónapon keresztül.
4. Tojáshéj
A tojáshéj remek kalciumforrás. Az elhasznált héjakat össze kell zúzni, majd rá kell önteni 3 liter meleg vizet, és hagyni kell állni, időnként felrázni. Hagyd állni az egészet 2-3 napig, majd ezzel a keverékkel öntözd egy hónapban 2 alkalommal.
5. Kávézacc
A kávézaccot érdemes tudatosan alkalmazni és azzal lazítani, termékenyebbé tenni a talajt, mert hasznos tápanyagokat tartalmaz. Plusz nitrogénnel tölti fel a talajt és elősegíti az oxigénellátást is.