A muskátli rendkívül népszerű kerti virág, de balkonládákban, ablakokban is gyakran előfordul, és egész nyáron gyönyörködhetünk a virágaiban. Egynyári növényként is tartható, de egy kis gondoskodással átteleltethető.
A muskátli nem viseli jól a hideget, ezért ősszel, még az első fagyok beállta előtt meg kell metszeni és védett helyre költöztetni a növényeket, hogy a következő tavasszal újra virágozzanak.
A muskátli metszése ősszel
A muskátlinak kifejezetten jót tesz, ha ősszel megmetsszük. Azzal együtt, hogy melegebb környezetbe helyezzük a növényeket, és csökkentjük az öntözést a tél folyamán, a metszés is hozzájárul ahhoz, hogy a muskátlik tavasszal a lehető legjobb állapotban legyenek.
A muskátlik őszi metszése segít eltávolítani az elhalt vagy beteg részeket, amelyek egyébként menedéket biztosíthatnának a kártevőknek vagy betegségeknek.
Ugyanakkor ez arra ösztönzi a növényt, hogy a gyökérfejlődésre fordítsa az energiáit, és így jobban viseli a hideget.
A muskátlikat számos betegség, köztük gombás és bakteriális betegségek is megtámadhatják, de ezek közül többet is megelőzhetünk, ha eltávolítjuk a beteg, vagy elhalt növényi részeket.
A muskátli teleltetése
A muskátlikat még az első fagyok beállta előtt védett helyre kell költöztetni. A muskátlikat tulajdonképpen kétféleképpen teleltethetjük: cserépben vagy nyugalmi állapotban.
Ha cserépben szeretnénk átteleltetni a növényt, körülbelül az egyharmadáig kell visszavágnunk, és egy fagytól védett helyen tartanunk. Ha nyárra kiültettük a növényeket a kertbe, ki kell ásnunk azokat, és cserépbe ültetni.
A muskátlikat ugyanakkor nyugalmi állapotban is könnyű átteleltetni, ami azt jelenti, hogy teljesen visszametsszük, és lényegében csak a gyökérzetet tartjuk meg.
Bármelyik módszert is választod, mindig figyelj arra, hogy a metszéshez tiszta és éles metszőollót használj, hogy a vágási felület könnyen begyógyuljon, és megakadályozd az esetleges betegségek terjedését a növények között. Ugyanakkor, mielőtt bevinnéd a muskátlit a szabadból, győződj meg arról, hogy mentes a kártevőktől.
Ha a muskátlit inkább meleg és világos helyen, beltérben szeretnéd tartani a tél folyamán, csak minimálisan kell megmetszened a növényeket. Távolítsd el a száraz leveleket, valamint más, elhalt részeket, és adj rendezettebb formát a töveknek.
Tavasszal ismét meg kell metszeni a növényeket, hogy bokrosabbak legyenek, és új erőre kapjanak. A tavaszi metszés során a levágott szárakat akár dugványként is felhasználhatjuk a növény szaporítására.
Ahhoz, hogy a muskátlik szobanövényként átteleljenek, világos és napos helyre van szükségük, ahol a hőmérséklet állandóan körülbelül 12-18 Celsius-fok között marad. A téli hónapokban az öntözéssel is óvatosabbnak kell lenni, hogy elkerüljük a gyökérrothadást, ami akkor következik be, ha a növények hosszú ideig vízben állnak.
Öntözés előtt ellenőrizd a talajt az ujjaddal, és győződj meg arról, hogy annak felső néhány centimétere száraz, így elkerülheted a túlöntözést.