KezdőlapHobbyAz almafák januári metszése megsokszorozza a termést!

Az almafák januári metszése megsokszorozza a termést!

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A lelkes kertészek már januárban elkezdenek készülni a tavaszra, ilyenkor neki lehet fogni az első munkálatoknak, később bőségesen meghálálja a természet a gondoskodásunkat!

A kertben minden évszakban sok tennivaló van, legfeljebb csak azért tűnik úgy, hogy télen nincs annyi, mert hamarabb megy le a nap. Van néhány olyan fontos dolog, amit el kell végezni télen, amikor a legtöbb fa nyugalmi állapotban van.

Január a tökéletes alkalom arra az almafák gondozására, mivel az ágaihoz a vegetatív fázisban jobban oda lehet férni. A levelek nélküli ágakon tisztán látható a fa szerkezete, és sokkal pontosabban meg lehet metszeni. Ezenkívül a hideg téli napok remek szövetségeseink lehetnek a szakszerű metszésben.

Amikor hidegebb a hőmérséklet, kevesebb aktív kártevő és betegség van, így kisebb az esélye, hogy a fák megbetegednek. Az egyik ilyen munka a termő alma- és körtefák metszése, hogy megőrizzék formájukat, valamint egészségesek és termékenyek legyenek. A metszés sokak számára ijesztő feladatnak tűnik, de néhány hasznos információt figyelembe véve már magabiztosabban foghatunk neki.

Miért érdemes januárban metszeni az alma- és körtefát?

A szakértők szerint legjobb, ha a fákat tél végén vagy kora tavasszal metsszük, mielőtt az új hajtások megjelennének. Az alma és körte hosszú, tömzsi ágakon virágzik és termést az úgynevezett “sarkantyú”-kon hoz, ami azt jelenti, hogy minden szezonban vissza kell vágnunk a tavaly hajtott új részt.

Szükség lesz egy éles metszőollóra, valamint egy fémfűrészre. Az első lépés az elhalt, beteg vagy sérült ágak eltávolítása. Ritkítsuk meg azt a területet, ahol az ágak zsúfoltak, hogy jobban tudjon áramlani a levegő, és érje majd a napfény, hogy könnyebben be tudjanak érni a gyümölcsök. Lassan és óvatosan dolgozzunk, a metszőolló legyen eléggé éles, ne roncsolja az ágat.



Távolítsuk el azokat az ágakat, amelyek keresztezik egymást, mert dörzsölhetik egymást, és olyan károkat okozhatnak, amelyek kártevők vagy betegségek behatolási pontjai lehetnek, majd vágjuk le a törzs körül megjelent rügyeket, mert befolyásolhatják a fa életképességét.

Egy egész ágat eltávolító vágás, ahol az ág elválik a törzstől vagy egy régebbi ágtól, nem eredményezhet új növekedést. Ezzel szemben az ág mentén részben megtett vágás serkenti a növekedést a vágás alatt.

“Amikor ezt a fajta vágást végezzük, befolyásoljuk a fa növekedési irányát a következő szezonban, így a vágásoknak azon csomópontok felett kell lenniük, amelyek jelzik, hogy milyen irányban szeretnénk, ha nőne a fa” – magyarázzák a szakemberek.

Maximum 20%-kal csökkenthetjük a fa eredeti terjedelmét, mivel a túlzott metszés káros lehet a fa egészségére, különösen egy idősebb fa esetében. Miután befejeztük a téli metszést, ideje gondoskodni az utómetszésről, ez a lépés ugyanolyan fontos, mint maga a metszés.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet