KezdőlapHobbyEzért sárgulhat a cukkini - íme a 4 leggyakoribb hiba, amelyet azonnal...

Ezért sárgulhat a cukkini – íme a 4 leggyakoribb hiba, amelyet azonnal orvosolnod kell

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A növényeken jelentkező elszíneződések általában a betegség vagy az alultápláltság egyértelmű jelei, és ez a cukkinitövekkel sincs másként. Bár egy könnyen termeszthető, bő termést hozó zöldségféléről van szó, előfordulhatnak problémák, melyeket orvosolni kell – ebben nyújtanak most segítséget a profi kertészek tippjei.

Amennyiben sárgulnak a cukkini levelei, fontos annak pontos okát megtalálni, ami a tápanyagok, az öntözés, a kártevők és a betegségek terén keresendő. A gyors és szakszerű cselekvés segít visszafordítani a károsodást, ami azt jelenti, hogy még mindig garantálhatod magadnak az idei remek termést.

Íme a négy leggyakoribb magyarázat a sárgulásra, gyógymódokkal együtt:

1. Tápanyaghiány

A cukkininak nagy a tápanyagigénye, ezért állandóan pótolni kell a számára szükséges ásványokat. Ha a cukkini nem kap elegendő tápanyagot, a lombja sárga és a termése kisebb lesz. Konkrétan, a levelek sárgulását a nitrogén-, vas- vagy mangánhiány okozhatja. Egy talajvizsgálat megmutathatja, hogy a te esetedben pontosan mire van szükség, de egy kis komposzttrágya is javíthat a problémán.

A cukkini trágyázása akkor ideális, ha ültetéskor kiegyensúlyozott, lassan oldódó műtrágyát adunk a talajhoz, majd amikor a növények virágzásnak indulnak, zöldségtermesztésre tervezett tápanyagot használunk.

2. Öntözési problémák

A túlöntözés és az aláöntözés egyaránt felelős lehet a levelek sárgulásáért. A vízhiány stresszeli a növényt, és ezáltal nem képes eljuttatni mindenhová a fejlődéshez szükséges tápanyagokat. A cukkini jó vízelvezetésű talajban, heti 5 centi vízzel érzi jól magát – ezt tartsd szem előtt a gondozásánál.



Ha ennél többet kap, a nedvesség a talajban maradhat, és a gyökerek nem jutnak elegendő oxigénhez. Ez esetben, a sárgulást a fulladás okozhatja. A kereskedelemben kapható nedvességmérők segíthetnek abban, hogy ne „kínozd” a növényt, de kiváló módszer a talajvizsgálat öntözés előtt (az ujjaddal is ellenőrizheted a felszín alatti nedvességet).

3. Kártevőproblémák

Bizonyos kártevők is okozhatnak levélsárgulást, mint például a pókháló atkák és a levéltetvek, amelyek tömegesen érkeznek és szívják ki a nedvet a növényekből. Ellenük érdemes rovarölő készítményekkel védekezni, ha az erős vízsugár nem távolítja el őket a leveket hátuljáról és a szárakról.

John Coykendall, a Blackberry Farm mesterkertésze kiegészíti: „a tökbogarak is okozhatnak sárgulást. Szürke színűek és körülbelül 2.5 centi hosszúak”. A levelek alján rakják le a petéiket. Ellenük is hatékony módszer a kézzel vagy vízsugárral való eltávolítás, illetve a rovarölő szer vagy a körömvirág, mint társnövény ültetése.

4. Betegségek

Néhány cukkini-betegség eredményezheti a levelek sárgulását és hervadását. Ilyenek a gombabetegségek, melyeket elsősorban a nedves nyár és a magas páratartalom okozhat.

Ezt a legegyszerűbben az öntözési gondok kiküszöbölésével segíthetjük – óvjuk a leveleket a vízpermettől, kimondottan a töveket locsoljuk. Ha felüti a fejét a betegség, használjunk gombaölő készítményeket.

Teneya Parks, a Farmscape gazdája elmagyarázza: „A lisztharmat gyakori gombafertőzés, ami fehér poros foltokként kezdődik a leveleken és a szárakon, végül sárgulást és levélhullást okoz. Más betegségek, például az uborkamozaikvírus (amelyet levéltetvek terjesztenek) és a Fusarium hervadás (gombabetegség) szintén okozhat sárga leveleket és visszafogott növekedést”.

A mozaikvírus veszélyesebb, mint a gombás fertőzés – az érintett növényeket el kell távolítani és meg kell semmisíteni, a kertünk többi lakójának egészsége érdekében.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet