Fehér, púderszerű foltok a növények levelén, melyek akár teljesen is beboríthatják a lombozatot – a lisztharmat az egyik leggyakoribb probléma a kertekben, sokféle növényt megfertőz, és jelentősen csökkenti a virágok minőségét, valamint a termés mennyiségét. Ezért érdemes időben fellépni ellene.
A lisztharmat egy gombabetegség, amely a növények széles körét érinti. A lisztharmatnak számos különböző faja létezik, és mindegyik faj különböző növényeket támad meg. A kertben a leggyakrabban érintett növények az uborkafélék (tök, uborka, dinnye), a burgonyafélék (paradicsom, paprika, padlizsán, burgonya), a rózsák és a hüvelyesek (bab, borsó).
Amikor a gomba megtelepszik a növényen, a levelek tetején egy sok spórából álló lisztharmatréteg képződik. Ezeket a spórákat aztán a szél más növényekre is elviszi. A lisztharmat lelassíthatja növények növekedését, és ha a fertőzés súlyos, csökkenti a terméshozamot és annak minőségét.
A lisztharmat spóráit általában a szél hozza és terjeszti szét a kertben, de ha korábban már előfordult lisztharmat a veteményesben, akkor az a gyomokból vagy a talajból is könnyen felkerülhet a palántáinkra.
Sok más gombabetegségtől eltérően a lisztharmat meleg (15-27°C), száraz éghajlaton fejlődik, bár terjedéséhez meglehetősen magas (növény körüli) páratartalomra van szüksége. A hűvösebb, csapadékos területeken nem terjed olyan jól, és a 32°C-nál magasabb hőmérséklet is lassítja a terjedését. Az árnyékos növényeken szívesebben megtapad, mint a közvetlen napsütésben lévőkön.
Mi alapján azonosítható a lisztharmat?
A betegség ismertető jegye a púderszerű, lisztes kinézet: olyan, mintha finom porral szórták volna be a növények leveleit. A lisztharmat általában kör alakú, púderszerű fehér foltok formájában jelentkezik, amelyek megjelenhetnek a leveleken, a szárakon és néha a terméseken is. A gomba általában a levelek felső részét borítja, de a levelek alsó részén is elszaporodhat.
A fiatal lombozat a legérzékenyebb a károsodásra. A levelek megsárgulnak, majd elszáradnak. A gomba hatására egyes levelek letörhetnek vagy eltorzulhatnak. A lisztharmat fehér foltjai a levelek vagy az érintett területek nagy részét beborítják. A levelek, a rügyek és a hajtáscsúcsok is eltorzulnak. Ezek a tünetek általában a vegetációs időszak végén jelentkeznek.
Hogyan lehet megelőzni a lisztharmatot?
Mint minden kártevő és betegség esetében, a lisztharmat elleni védekezés legjobb eszköze a megelőzés. Először is, válassz a kertedbe olyan növényeket, melyek ellenállnak a lisztharmatnak. Nem egy olyan uborka- vagy tökfajta létezik már, mely immunis a gombára. Másrészt, ha napos területre ülteted a kedvenc palántáidat, ezzel is segítesz nekik megszabadulni a betegségtől.
Igyekezz megfelelő távolságra ültetni a növényeket egymástól, hogy meglegyen körülöttük a légáramlás, illetve gyomlálj és metssz rendszeresen – ez segít csökkenteni a páratartalmat. A felülről történő öntözés segíthet lemosni a spórákat a levelekről. A nedves lombozat azonban gyakran a más gyakori betegségek melegágya lehet, ezért az lesz a legjobb, ha ezt a módszert csak nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem alkalmazod.
Házi megelőzés
A lisztharmat elleni hatékony szerves gombaölő szerek közé tartozik a kén, a neem olaj és a szódabikarbóna. Ezek akkor a leghatékonyabbak, ha a fertőzés előtt vagy a betegség első jeleinek észlelésekor használjuk őket.
A lehető legegyszerűbb ellenszer a következőképpen készíthető el: 1 teáskanál szódabikarbónát 1 liter vízben alaposan keverj el. Az oldattal gondosan permetezd be a növényeket – a csodaszer kizárólag a gombát pusztítja el, amellyel érintkezésbe kerül.
A tejpermet egy másik hatékony házi gyógymód. Hígítsd fel a tehéntejet vízzel (1:10 arányban), és permetezd be a beteg növényeket a fertőzés első jeleinél, vagy akár megelőzésként. Ha viszont valami bombabiztossal próbálkoznál, a növényvédőszeres szaküzletben kérhetsz kifejezetten lisztharmat elleni (vagy gombaölő) szert.
Így védekezz a lisztharmat ellen
Ha a növények már erősen fertőzöttek, nagyon nehéz megszabadulni a betegségtől, ezért összpontosíts arra, hogy megakadályozd a betegség más növényekre való átterjedését. Ennek érdekében távolíts el minden fertőzött levelet, szárat és termést, és semmisítsd meg őket (dobd a szemétbe, vagy égesd el). Semmiképp ne komposztálj semmilyen fertőzött növényt, mivel a szél továbbra is terjesztheti a betegséget, és a komposzttrágyában is megmaradhat.
További fontos tudnivaló, hogy a fertőzött részek levágása után mindenképp fertőtlenítsd alkohollal a (metsző)ollót, mielőtt más egészséges levelekhez érnél. A betegséget egyébként átterjesztheted a többi növényre.