A paradicsom rendkívül népszerű zöldség, amit egyre többen ültetnek a kertben vagy az erkélyen. Vannak azonban bizonyos betegségek, kártevők és élettani rendellenességek, amikre érdemes odafigyelni, ha gazdag termést szeretnénk.
A csúcsrothadás a leggyakrabban jelentkező problémák közé tartozik, amivel a paradicsomok esetében szembe kell néznünk. Ezt nem betegség vagy kártevő okozza, hanem a kalciumhiány.
A kalcium elengedhetetlen a növények egészséges fejlődéséhez, és különösen a jó minőségű és magas terméshozamú zöldségek és gyümölcsök esetében van fontos szerepe.
A nyári hónapokban, amikor magas a hőmérséklet, a növények már nem tudják hatékonyan felvenni a kalciumot a talajból, a kalciumhiány pedig csúcsrothadáshoz vezethet.
A kalciumhiány okai
Kalciumhiány több okból is felléphet. Az egyik, legalapvetőbb ok, ha a talaj nem tartalmaz elég kalciumot, de más tényezők is közrejátszanak.
A magas nyári hőmérséklet is akadályozza a kalciumfelvételt, éppen akkor, amikor a növényeknek a leginkább szükségük lenne arra a fejlődéshez és terméshez.
Egy másik ok a nitrogén tartalmú műtrágya és istállótrágya túlzott használata lehet. Ez a vegetatív szervek magas kalciumfogyasztásához vezethet a gyümölcsképzés rovására. A szárazság vagy a túlzott öntözés szintén negatívan befolyásolhatja a növények kalciumfelvételét és megkötését.
Ha nem tudod biztosan, hogy állapíthatod meg, ha egy növény kalciumhiányban szenved, van néhány egyértelmű jel, ami erre utal. A levelek csavarodása, a lassú növekedés, a gyökérzet gyenge fejlődése, a száraz növénycsúcsok mind ezt a problémát jelezhetik.
A kalciumhiány bizonyos betegségekhez is vezethet, mint például a levelek szélének megégése, a csúcsrothadás a paradicsom, a paprika, padlizsán esetében, valamint a gyökerek gyenge növekedése.
Szerencsére ezek a betegségek megelőzhetők. Mindössze annyit kell tennünk, hogy kalciumban gazdag műtrágyát használunk. Ennek adagolásakor mindig be kell tartani a csomagoláson feltüntetett mennyiségeket.