A málna sokak nagy kedvence, alacsony a kalóriatartalma, viszont sok vitamint és antioxidánst tartalmaz, és a termesztése sem különösebben bonyolult, de van néhány alapvető információ, amivel nem árt tisztában lenned.
Mikor kell elültetni a málnát
A legjobb időszak az ültetésre az ősz, de kora tavasszal is ültethetjük. Ha még idén ősszel kiülteted a nyári termést hozó málnát, május-júniusban már begyűjtheted a gyümölcsöket. Az őszi málna ezzel szemben augusztus vége és október között terem.
Olvasd el ezt is: A milliomos, aki évi 2 millió dollárt költ arra, hogy fiatalabb legyen: 5 órakor kel és 100 táplálékkiegészítőt szed be
A málnákat nyugalmi állapotú, csupasz gyökerű formájukban, vagy előre tárolóba ültetett növényekként is meg lehet vásárolni.
A málna termesztésének körülményei
A málnának napos helyre van szüksége, bár némi árnyékot is elvisel. A legjobb, ha a kert egy széltől védett részébe ültetjük, mert az erős szelek letörhetik a vékony ágakat. A talajnak gyommentesnek és jó vízelvezetésűnek kell lennie.
A málnabokroknak támasztékra van szükségük, ezért használhatunk karókat, de sövényként a kerítés mellé is ültethetjük.
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
Ha kisebb hely áll a rendelkezésünkre, ültethetünk 2-3 málnabokrot egy oszlop köré, és egy zsineggel hozzákötözhetjük a növényeket az oszlophoz.
Ha valamivel több hely áll a rendelkezésünkre, sorokba is ültethetjük a málnabokrokat, lehetőleg észak-déli irányban. Ebben az esetben két stabil oszlop között kell kihúznunk dróthuzalokat, és ezekhez kötözhetjük a bokrokat. Soros ültetés esetén a növényeket egymástól 1,5-1,2 méter távolságra ültessük, és a gyomok távoltartására használjunk egy réteg mulcsot.
Nagyon fontos, hogy a málna ültetése előtt a talaj gyommentes legyen. Ugyanilyen fontos az általános műtrágya vagy komposzt hozzáadása is.
A málnának ugyanakkor tápanyagokra is szüksége van, ezért fontos tudni, milyen tápszerrel kell kezelnünk ősszel. A legjobb a halcsontból készült vagy általános célú folyékony műtrágya. Istállótrágyát is használhatsz, de ebben az esetben figyelj arra, hogy az ne legyen túl friss, mert az ammónia megégetheti a friss hajtásokat.
Rendszeresen öntözd a növényeket, hogy a talaj/komposzt nedves maradjon, és a vegetációs időszakban havonta egyszer használj műtrágyát.
Melyik az a két fontos tápszer, amit szeptember-októberben kell biztosítani a málnának
Az első a kálium és magnéziumot tartalmazó kalimágnesia, de ebből csak 3-4 evőkanálnyi mennyiséget használjunk.
A második műtrágya a szuperfoszfát, amely segít a málnabokroknak abban, hogy jól átvészeljék a telet, de abban is, hogy gyorsan növekedjenek, ha eljön a tavasz. Ebben az esetben négyzetméterenként körülbelül 4 evőkanál műtrágyát használjunk.
A kártevőkre is nagy figyelmet kell fordítanunk, mivel a málna különösen érzékeny lehet ezekre. A kis málnabogár a leggyakoribb kártevő, ami minden bogyós gyümölcsöt megtámad, nem csak a málnát.
Ha málnabogár támadja meg, a gyümölcs kiszárad, és ha szétszedünk egy szem málnát, megtalálhatjuk benne a kártevő lárváit. Vannak olyan növényvédő szerek, amelyek elpusztítják a bogarat és korlátozzák a kárt, de a legjobb megoldás, ha az őszi termésű málnabokrokat választjuk.
A gombás fertőzések szintén veszélyeztethetik a termést, ebben az esetben vissza kell vágni az érintett vesszőket, és a metszőollót utána fertőtleníteni kell. Az is fontos, hogy a növények körül megfelelően keringjen a levegő.