A saját termesztésű uborka magjainak egy részét érdemes lehet megőrizni, így a következő évben elültethetjük azokat. Bár ez egy kissé időigényes és plusz munkát igénylő feladat lehet, megéri megpróbálni, mivel a készen vásárolható vetőmag csomagok csak körülbelül 10 magot tartalmaznak, míg egyetlen uborkában akár 100 mag is lehet.
A saját magok megmentése a genetikai sokféleség megőrzéséhez is hozzájárul, valamint a méhek és pillangók táplálását is segíti a kertben, mivel az előző évből már ismerik az adott fajtákra jellemző virágport.
Ha megtanuljuk, hogy kell megfelelően kinyerni és megőrizni a magokat, a következő tavasszal már nincs más dolgunk, mint elültetni azokat, és várni a jól megérdemelt termést.
Hogy kell kinyerni és megőrizni az uborka magját vetőmagnak
Ha vetőmagot szeretnénk kinyerni az uborkából, az azt jelenti, hogy az erre a célra kiszemelt termés már nem lesz ehető, a magokat ugyanis a túlérett példányokból kell kiszedni, és ehhez addig kell a növényen hagyni az uborkát, amíg az már puffadt és sárga lesz.
Első lépésként szedjük le a túlérett uborkát, és vágjuk ketté hosszában, majd kanalazzuk ki belőle a magokat. Tegyük a kinyert magokat egy tálba, és öntsünk rájuk annyi vizet, hogy éppen ellepje.
Hagyjuk állni az edényt egy meleg helyen, hogy beinduljon a fermentáció. Ez 1-3 napig is eltarthat. Közben a keveréknek enyhén erjedő uborkasalátára emlékeztető szaga lesz.
A nem érett magok feljönnek majd a víz tetejére, az életképesek pedig lesüllyednek. Hagyjuk a magokat a vízben egészen addig, amíg a zöldség húsa le nem válik róluk.
Ekkor szűrjük le a magokat, és távolítsuk el az esetleg még rátapadt nyálkás réteget, majd egy szalvétán vagy papírtörölközőn alaposan szárítsuk meg azokat.
Címkézzük fel és tegyük el a magokat egy hűvös, száraz helyre borítékban, légáteresztő szövet zacskóban vagy befőttesüvegben.
Milyen magokat ne tegyünk el?
Aki jártas az uborkatermesztésben, az tudja, hogy hibrid fajták magjaival nem érdemes próbálkozni.
A hibrid növények különböző szülő-növények kombinációi, és ennek a keresztezésnek az eredménye lehet egy kiváló minőségű uborka, de ezeknek a fajtáknak a magjai gyakran terméketlenek.
Ezen kívül jó tudni, hogy az uborka beporzódik mind rovarok, szél, vagy akár mesterséges beavatkozás révén, ezért könnyen előfordulhat a keresztbeporzás, akár egy kisebb kertben, vagy egy közösségi kerten belül is.
Mit tegyünk, ha többféle uborkát szeretnénk termeszteni?
Ha többféle uborkafajta magjait szeretnénk eltenni, figyeljünk rá, hogy a különböző fajtákat elkülönítve tartsuk, de legalább a beporzás idejére szigeteljük el azokat egymástól.
Figyeljünk arra is, hogy a magok betegségeket is terjeszthetnek, ezért csak a legegészségesebb növények kifejlett magjait őrizzük meg.