Sok vidéki család kertjében található meg a káposzta, hiszen ízletes leveleiből megannyi finom fogás készíthető és nem utolsó sorban, a magyar gasztronómia egyik fő alapanyagáról beszélünk!
A szakképzett kertészek most azt is elárulják, hogy mivel érdemes a káposztát öntözni az őszi hónapok során, hogy megszabadulhassunk a termést dézsmáló répalepkék és káposztaférgek támadásaitól.
Íme, a zseniális trükk, amellyel biztonságosan megszabadulhatunk a kártevőktől, miközben a káposztatermés egészsége is megmarad!
Ahhoz, hogy ősszel élvezhessük a bőséges káposztatermést, nem árt odafigyelni a megfelelő gondozásra sem! Most az egyik leggyakoribb kártevő ellen mutatunk egy trükköt, amelyet még a kezdő hobbikertészkedők is biztonsággal alkalmazhatnak.
A káposzta fő ellensége
Mielőtt a kártevők elleni kezelésről beszélnénk, először érdemes megismerkednünk nevezetesen a káposztaférgekkel.
A káposzta általában tökéletes otthont nyújt ezeknek a kis kártevőknek, de nem árt vigyázni, mert ha túlságosan elszaporodnak, más haszonnövényeket is tönkretehetnek.
A káposztaférgek azután jelennek meg, miután az apró fehér „répalepkéknek” nevezett pillangók kicsi fehér tojásokat raknak a káposztalevelek közé. Az abból kikelt kártevők úgy néznek ki, mint a zöld bogarak, de nem szabad összetéveszteni velük őket!
A káposztaférgek általában zöld hernyószerű kártevők vékony sárga csíkokkal és többnyire a káposztalevelek külső oldalán megtapadva kezdik el befele rágni magukat a káposztafej közepe felé.
Ezért, ha nem vigyázunk és nem vesszük időben észre a jelenlétüket, akár az egész káposztatermést is tönkre tehetik.
A legjobb megoldás ellenük a különböző gyomirtó szerek alkalmazása, viszont ha valaki idegenkedik a kemikáliák használatától, azok számára most mutatunk egy természetes megoldást.
Hogyan készítsük el az oldatot, amellyel megszabadulhatunk a káposztaférgektől?
A recept egyszerű. Csupán ecetre, szappanra és vízre lesz szükségünk.
Egy negyed csészényi ecetet hígítsunk fel 3 csésze vízzel és tegyünk hozzá 1 teáskanál folyékony szappant. Bár elsőre furcsának tűnhet, de a szappan azért szükséges, hogy a keverék jól meg tudjon tapadni a káposzta leveleinek felületén.
Az így elkészült oldattal permetezzük be a káposztafejeket, de figyeljünk arra, hogy a zsengébb növényeken és palántákon ne alkalmazzuk!