A tapasztalt kertészek tudják, hogy ha ugyanazt a kerti földet vagy virágföldet használják újra és újra, az problémákhoz vezethet. A talajfertőtlenítés a növényvédelem egyik kulcsfontosságú eleme, ami a szakértők szerint biztosíthatja a következő évi termést.
Mi az a talajfertőtlenítés és miért kell elvégezni
A talajfertőtlenítés akkor fontos eljárás, ha kártevők vagy betegségek okoznak problémát a kertben, de akkor is fontos, ha csíráztatásra vagy fiatal palánták átültetésére akarjuk használni a földet.
Ebben az esetben ugyanis a növények különösen érzékenyek lehetnek, ha a talaj gomba spórákkal vagy más káros organizmusokkal fertőzött.
A talajfertőtlenítés kevésbé kritikus, ha csak kifejlett növényeket termesztünk benne, de bizonyos időközönként ilyenkor is hasznos lehet.
A szakemberek szerint a kerti talaj és a cserepes virágföld fertőtlenítésére két alapvető módszer létezik:
- kémiai kezelések;
- termikus módszerek (talajgőzölés);
Kémiai talajfertőtlenítés
Ezt a gyakorlatot általában csak nagyobb léptékben alkalmazzák, főleg nagyobb kertészetekben, mivel az eljárás költséges és veszélyes. Ugyanakkor a kémiai sterilizálási kezelések könnyen és gyorsan alkalmazhatók, még nagy mennyiségű talaj vagy virágföld esetében is.
Van azonban néhány jelentős hátránya, és részben ez az oka annak, hogy a kémiai kezelések nem olyan népszerűek, különösen a kisebb kertészetek tulajdonosai, vagy a hobbikertészek körében.
A vegyi anyagok alkalmazása egészségügyi és biztonsági kockázatot jelent az alkalmazó személy és a közelben tartózkodók számára. Sok vegyszernek ugyanakkor nagyon szűk a hatásköre, a legtöbb esetben egyetlen vegyszer csak néhány betegség vagy kártevő kiirtására alkalmas.
A talajfertőtlenítés elvégzése után karantén időszakot kell tartani, mielőtt a talaj újra felhasználható lenne. Erre azért van szükség, hogy a vegyszerek teljesen lebomoljanak, mielőtt elültetnénk a növényeket.
Nem megfelelő alkalmazás esetén a vegyszermaradványok a talajban maradhatnak, és a növények a gyökereiken keresztül felszívhatják azokat.
Ezenkívül a vegyszerek hosszú távú használata növelheti a betegségek vagy kártevők ellenállását egy adott kezeléssel szemben, így az idővel kevésbé lesz hatékony vagy akár teljesen hatástalanná válik.
Talajfertőtlenítés hőkezeléssel
A fent felsorolt kémiai kezelések számos negatív tulajdonsága miatt a gazdák sokkal gyakrabban alkalmazzák a hőkezeléseket.
A hőkezelések gőzzel vagy közvetlen, száraz hővel olyan szintre emelik a talaj hőmérsékletét, amit a kártevők, gomba spórák, gyomnövények magjai stb. nem tudnak elviselni, és elpusztulnak.
A hőkezelést gyakran sterilizálásnak is nevezik, de ez téves elnevezés, mivel a talaj az indukált hőmérsékleten nem lesz teljesen steril. Hatékonysága a gyomok és kártevők elpusztításában az elért hőmérséklettől és annak fenntartásától függ.
A legtöbb szakértő legalább 30 perces kezelést javasol egy adott hőmérsékleten, hogy a kiirtani kívánt organizmusok elpusztuljanak a nedves talajban vagy virágföld keverékben.
Kutatások kimutatták, hogy bár a fertőtlenítés jelentősen csökkenti a talajban lévő hasznos baktériumok populációját is, nem irtja ki azokat teljesen.
Ugyanakkor a fertőtlenítés után bizonyos fajok, mint például a Pseudomonas és a Bacillus, gyorsan újratelepülnek a talajban, és populációjuk rövid időn belül magas szintet ér el, ami semmissé teszi a kezelés hatását.
A kerti talaj fertőtlenítéséhez szükséges eszközök
A választott módszertől függően a kellékek listája némileg változik. Általánosságban nagyjából a következő dolgokra lehet szükségünk a művelet elvégzéséhez:
- Sütőtálcákra vagy más hőálló edényekre;
- Egy hőmérőre, ami akár 93 Celsius-fokos hőmérsékletet is képes leolvasni;
- Műanyag vagy alumínium fóliára;
- Zárható tasakokra;
A szakértők szerint a gőzzel vagy hővel történő talajfertőtlenítés módszerének megválasztása nagyban függ attól is, hogy mekkora mennyiségű földdel dolgozunk, és milyen gyorsan szeretnénk elvégezni a folyamatot.
A termikus fertőtlenítéshez a következő eszközöket használhatjuk:
- Forrásban lévő víz/gőz;
- Sütő;
- Mikrohullámú sütő;
- A Nap természetes hőenergiája;
A talajfertőtlenítés tehát különösen akkor előnyös, ha az adott földet csíráztatásra akarjuk használni, vagy fiatal palántákat szeretnénk bele ültetni, mivel kémiai vagy termikus kezelések révén kiirtja a kártevőket és a gyomnövények magjait. A kisebb kertekben a hőkezelés olcsóbb és hatékonyabb megoldás lehet, ráadásul így elkerülhetjük a veszélyes kémiai anyagok esetleges felhalmozódását.