Annak érdekében, hogy a téli kabátok minél hosszabb ideig megőrizzék a termikus tulajdonságaikat, oda kell figyelni arra, hogy hogyan mossuk ki azokat. Van néhány lépés, amelyet mindenképp be kell tartani, amikor téli kabátokat mosunk.
Azt is eláruljuk, hogy miért nem szabad öblítőt használni!
A kabát előkészítése mosás előtt
Mielőtt nekifognánk mosni, az első és legfontosabb lépés, hogy alaposan nézzük meg, mit ír a címkéjén. Itt alapvető információkat találunk az anyag típusáról, az ajánlott hőmérsékletről és a használandó mosószer típusáról. A gyártók általában azt is feltüntetik, hogy a kabátot szabad-e mosógépben mosni, vagy csak kézzel, esetleg mosodában tisztítható.
Miután ellenőriztük ezeket az adatokat, vegyünk ki mindent a zsebekből, húzzuk fel a cipzárokat, vagy gombokat, ha a kapuszni levehető, vegyük le. Fordítsuk ki a kabátot, hogy jobban védjük a külső réteget, és tegyük be a mosógépbe.
Miért ajánlott folyékony mosószerrel mosni? És miért kerüljük az öblítőt?
A kényesebb anyagú télikabáthoz ajánlott speciális folyékony mosószert használni, mivel ez a vízben teljesen feloldódik, és egyenletesen tisztít, anélkül, hogy nyomokat hagyna. A por állagú mosószer használata nem ajánlott, mert az anyagon nyomot hagyhat, és károsítja a szövetet vagy a pihe tölteléket.
Az öblítő bár igencsak kellemes illatú, nem ajánlott, ugyanis elszínezheti az anyagot, és súlyosabban károsíthatja a szálak szerkezetét, csökkentve a szigetelőréteg minőségét. Folteltávolítót vagy fehérítőt szintén szigorúan tilos használni, mivel károsíthatják az érzékenyebb anyagokat.
Válasszunk egy kímélő programot, így nem károsodik a kabátban levő töltelék. Állítsuk a hőmérsékletet a legalacsonyabb szintre, lehetőleg hideg vízre, hogy minél jobban óvjuk az anyagot.
Miért tegyünk teniszlabdákat a mosógépbe?
Ha néhány teniszlabdát teszünk a mosógép dobjába, segítenek megőrizni a töltelék egyenletességét, megakadályozva a csomósodást. A mosási ciklus után tanácsos még egyszer öblítő programra tenni a kabátot, hogy biztosan kijöjjön belőle a mosószer.
Szárítsuk ki megfelelően a mosás után a kabátot, hogy megszabaduljunk a kellemetlen szagoktól, és ne penészedjen be. Mosás után vegyük ki a kabátot a gépből, fordítsuk ki, húzzuk le a cipzárt, gomboljuk ki, és akasszuk fel egy vállfára.
Tegyük egy jól szellőző helyre, hogy alaposan ki tudjon száradni, soha ne tegyük közvetlenül radiátorra, mert az károsítja az anyagot. Időnként finoman rázzuk meg a kabátot, hogy a töltelék egyenletesen eloszoljon benne.