KezdőlapHobbyÍgy kell trágyázni a paradicsomot nyáron, hogy gazdag és bőséges termést kapjunk

Így kell trágyázni a paradicsomot nyáron, hogy gazdag és bőséges termést kapjunk

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A paradicsomok trágyázása, tápszerezése döntő szerepet játszik abban, milyen sokáig és milyen sokat teremnek majd a növények.

A paradicsompalántáknak hatalmas tápanyagigényük van, kezdetben az erős gyökérzet és lombozat kialakításához, majd a virágzáshoz és terméshez is óriási mennyiségű tápanyagra van szükségük.

Gyakran előfordul, hogy a nyár beköszöntéig kimerítik a talajt, ilyenkor pedig sürgősen pótolni kell a hiányt, mert a termés beérleléséhez minden addiginál több energiára van szükségük.

Miért fontos a paradicsom tápszerezése nyáron

A tápanyaghiány nemcsak a termést befolyásolja, de a növények egészségét is. A gyökerek elgyengülnek és elszáradnak, ezért hamarosan a levelek és a szárak is károsodnak.

A legyengült növények pedig könnyen a különböző kártevők és betegségek áldozataivá válhatnak. Ha nem jutnak újabb tápanyagokhoz, hamarosan teljesen elhalnak, és még jóval a nyár vége előtt abbahagyják a termést.

3 egyszerű támpont a paradicsomok tápszerezéséhez

Az első fontos dolog, hogy a növények a megfelelő tápanyagot kapják, amire a leginkább szükségük van ahhoz, hogy minél több virágot és termést hozzanak. A második az, hogy ezt az energiát olyan formában biztosítsuk, amit könnyen és gyorsan fel tudnak szívni. A harmadik szempont pedig az, hogy ezt az energiát következetesen és egyenletesen adagoljuk.



A megfelelő műtrágya kiválasztása

A paradicsom számára olyan műtrágyát kell biztosítani, ami nagyobb arányban tartalmaz foszfort és káliumot, kisebb arányban pedig nitrogént. A nitrogén elsősorban a vegetációs, növekedési szakaszban fontos, de amikor beköszönt a nyár, a túl sok nitrogén csak arra készteti a növényt, hogy tovább növekedjen, ahelyett, hogy a virágzásra és termésre összpontosítaná az energiáit.

A foszfor és a kálium viszont pontosan azok a tápanyagok, amikre a növénynek szüksége van ahhoz, hogy virágozzon és teremjen. A foszfor a virágzáshoz és gyümölcsterméshez elengedhetetlen, a kálium pedig nemcsak a termés minőségének javulásához járul hozzá, de alapvetően megerősíti a növényt. Ezért a műtrágya kiválasztásakor érdemes olyan terméket választani, amiben magasabb a foszfor és a kálium aránya.

Nemcsak az fontos, hogy olyan műtrágyát válasszunk, ami nagyobb foszfor- és káliumtartalommal rendelkezik, az is, hogy a növény minél gyorsabban hasznosítani tudja azt, ezért a legjobb, ha folyékony tápoldatot választunk. A granulátum formájában kapható műtrágyák lassabban szívódnak fel, míg a folyékony tápanyag mind a gyökereken, mind a növények levelein át képes felszívódni, így sokkal gyorsabban hat.

Ha tápoldatot használsz, mindenképpen a reggeli órákban vagy késő este tedd, mert az erős napsugarak megégethetik a nedves leveleket.

Végül, de nem utolsósorban rendkívül fontos, hogy rendszeresen és egyenletesen biztosítsuk a szükséges tápanyagokat. Sokkal jobb, ha gyakrabban (7-10 naponta), de kisebb adagokban adagoljuk a tápoldatot, mintha havonta egyszer egy nagyobb adagot használnánk.

Ha a növények egyszerre túl sok tápanyagot kapnak, az valójában lelassíthatja, vagy akár le is állíthatja a termési folyamatot. Ahelyett, hogy az energiát több virág és termés létrehozására használnák fel, a növekedésre összpontosítanak, így nagy, egészséges és bokros növényeket kapunk ugyan, de a termés szegényes lesz.

Ha azonban a növények 7-10 naponta egyenletes, de kisebb adag tápanyagot kapnak, akkor ezt az energiát a virágzásra és a termésekre fordítják.

A legjobb eredmény elérése érdekében a tápoldatot vízzel hígíthatjuk, hogy körülbelül a felére csökkentsük az erősségét. Így nyugodtan adagolhatjuk hetente vagy tíznaponta, anélkül, hogy túlterhelnénk a növényeket.

Ha odafigyelünk ezekre a részletekre, a paradicsomok egész nyáron erősek és egészségesek maradnak, és elég energiájuk lesz ahhoz, hogy egészen az első fagyok beálltáig teremjenek.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet