Bár nem igényelnek különösebb odafigyelést, a kaktuszfélék is ragaszkodnak ahhoz a kevéshez, amitől csúcsformában érezhetik magukat. Ez a karácsonyi kaktuszok esetében sincs másként. Rengeteg fajuk ismert, és mind közül talán a Schlumbergera truncata a legnépszerűbb. Csodaszép virágaikkal felvidítják a szürke őszi hétköznapokat – amennyiben a megfelelő gondozásban részesíted őket.
Egzotikus növények, melyek a hűvös évszakok beálltával kezdik ontani az égőpiros, rózsaszín, lila vagy fehér színű, káprázatos virágaikat. Van, mely fajok levelei simább szélűek – ezek a később, valóban karácsony körül bontják ki szirmaikat, és vannak a korábban virágzó fajok, melyek akár már november elejétől megmutatják a bájaikat – őket hálaadási kaktuszként is emlegetik, és a virágjuk alakja is kissé eltér a karácsonyitól.
De miként gondozzuk e kedves szobanövényeket, hogy a leghosszabb ideig gyönyörködhessünk a pompájukban? Ebben Kayla Gajdascz, a Mental Houseplants alapítója segít.
A vállalkozását azzal a céllal indította, hogy a növények mentális egészségünkre gyakorolt pozitív hatását népszerűsítse. Egy ilyen meseszép karácsonyi kaktusz láttán pedig nem is lepődünk meg az elvein.
Íme 3 TIPP tehát a karácsonyi kaktuszfajok gondozásához
1. Locsold őket odafigyeléssel!
Mivel a húsos levelű, úgynevezett szukkulens növények kategóriájába tartoznak, a Schlumbergerák különösen érzékenyek a gyökérrothadásra. Ez azt jelenti, semmiképp se hagyjuk az edényüket vízben, és ne is öntözzük őket agyon. Csak akkor locsoljuk, ha a talaj felső centimétere száraz tapintású – tanácsolja Kayla.
Télen, amikor a növény már nem a növekedéssel van elfoglalva, még ritkábban adjunk neki vizet. A kifejezetten kaktuszoknak való táptalaj az ideális választás számukra, melynek összetétele segíti a növényt megszabadulni a felesleges víztől. És legalább annyira fontos, hogy a kaktuszunkat vízelvezető lyukakkal ellátott edénybe neveljük.
A tavaszi és nyári hónapokban kéthetente ajánlott tápot – vízben oldódó műtrágyát adni a növénynek, hogy télen teljes gőzzel virágozhasson, javasolja Kayla. Hozzáteszi: mivel trópusi növény, szereti a párás környezetet, így egy párásító készülékért vagy a fürdőszobába való elhelyezésért igazán hálás lesz!
2. Biztosíts számukra elegendő fényt és meleget!
A karácsonyi kaktuszok a világos helyeken, közvetett fényben érzik jól magukat – jegyzi meg Kayla. Télen elviselik a napsugarakat, de nyáron semmiképp ne tegyük ki őket a tűző napnak.
„Az átlagos szobahőmérsékletet kedvelik” – világosít fel a szakértő, ami pontosabban a nappali 18-23 Celsius fokot, éjjel pedig a hűvösebb 12-18 fokot jelenti. Ez az ideális számukra a rügyképződéshez. Kayla felhívja a figyelmet arra is, hogy ne helyezzük a növényeket huzatos helyre vagy radiátor közelébe, „mert a hirtelen hőmérséklet-ingadozás stresszelheti a növényt” – magyarázza a szakértő.
3. Szükség esetén vedd elő a metszőollót!
Amennyiben formálod a lombozatát, bokrosabb, tömörebb alakot kölcsönözhetsz a szobanövényednek. Ne félj hát visszavágni a túl hosszúra nőtt ágakat, hogy a kaktuszt a dúsabb lombozat növelésére ösztönözd. Fontos azonban, hogy ezt a műveletet csakis a virágzás lejárta után végezd, ügyelve arra is, hogy ne távolítsd el a növény több mint egyharmadát, így megkönnyíted számára a gyógyulást.
Metszéskor a sérült részeket is levághatod. De figyelj arra, hogy mindig tiszta és éles metszőollót használj, hogy ne sértsd meg a növényt. Az elszáradt virágok egyébként maguktól is lehullanak, de ha kézzel távolítanád el azokat, óvatosan tedd, hogy ne okozz kárt a kaktuszodban.
További hasznos tippek a karácsonyi kaktuszok gondozásához
1. A szukkulensek viszonylag könnyen szaporíthatók szárdugványozással. Amennyiben lenyestél egy elnőtt ágat, némi szerencsével egy újabb kaktuszt nyerhetsz belőle. Egyszerűen csak szúrd bele jól vízelvezető virágföldbe, és locsold kimérten. A siker esélyének növelése érdekében hagyd, hogy a sebek kalluszosodjanak (azaz „beforrjanak”), mielőtt a talajba dugnád a kiszemelt hajtásokat.
2. Amennyiben a karácsonyi kaktuszod hullatja a levelét, a háttérben öntözési gondok állhatnak. Talán túl kevés, vagy éppen túl sok vizet adtál neki. Ha az utóbbira gyanakszol, könnyen ellenőrizheted a kárt, ha kiemeled a növényt a cserépből, és megvizsgálod a gyökérzetét. A sérült gyökereket távolítsd el, és ültesd át a kaktuszt friss, száraz földbe, hogy felgyógyulhasson.
3. Ne szidd, ha idén éppen nem virágzik, vagy ha túl hamar elhullatja a pompáját. Bár egész évben arra vársz, hogy elkápráztasson a virágaival, a karácsonyi kaktusz lombja zölden is vonzó. Biztosítsd az egészséges fejlődését, hogy később meghálálhassa a virágaival.