KezdőlapHobbyKét kerti növény, melyet most kell visszavágni ahhoz, hogy jövőben virágokban bővelkedjen

Két kerti növény, melyet most kell visszavágni ahhoz, hogy jövőben virágokban bővelkedjen

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A tél kapujában a kertünk egykori pompájának utolsó nyomait is elveszíti, már csak az emlékeink hordozzák a nyárvégi szépségeit. Rengeteg a dolgunk még most is, hogy a növényeink jövőben is egészségesek maradjanak. Az egyik ilyen fontos és halaszthatatlan teendő a metszés.

Novemberre a kert már jócskán elszunnyad, készül a téli álomra, és ez a megfelelő alkalom bizonyos növények számára, hogy visszavágjuk őket. A metszés létfontosságú, hiszen általa eltávolíthatjuk az elhalt, beteg vagy sérült ágakat, és kialakíthatjuk a növények formáját.

Akkor végezzük hatékonyan, ha elsőként a leggyengébb, egymást keresztező, összenőtt szárakat iktatjuk ki, hogy biztosítsuk a levegő áramlását, és elkerüljük a szélkárokat.

Főként a nyáron virágzó fás szárú növényeket javallott késő ősszel vagy télen nyesni, hogy következő évben még több virágot hozzanak. Ezt a két növényt például november végén, december elején kell visszavágni, hogy jövőben még gyönyörűbb legyen.

1. Hydrangea petiolaris

A kúszó hortenzia néven ismert cserje egy lombhullató kúszónövény, mint azt a neve is mutatja. Májusban és júniusban hozza a virágait, melyek sok apró fehér szirmú virágból állnak össze. Esetükben a metszés célja a lombformázás. Ezzel „segítjük a növényt, mivel egészséges, nagy virágokat hozott az előző szezon ágain”, de bármilyen drasztikus metszés „korlátozhatja a következő évi virágzást, és károsodáshoz vezethet” – tájékoztatnak a Hillier kertészet szakemberei.

A legjobban akkor járunk el, ha a virágos hajtásokat két új rügyre visszamenőleg vágjuk el. A növény tövénél pedig kinyeshetjük az öreg és elhalt szárakat, hogy stimuláljuk az újak növekedését.



Ha a növény túl nagyra nőtt, a visszavágásával sajnos búcsút inthetünk a jövői bő virágzásnak, de a hortenziánk biztosan hálás lesz ezért a megkönnyebbülésért.

Vigyázzunk arra, hogy a metszésnél tiszta, éles nyesőollót használjunk, melynek pengéjét használat előtt alkohollal vagy szakszerű fertőtlenítőszerrel áttöröltük.

2. Bazsarózsák

A bazsarózsák zsenge szárú növények, amelyek ősszel természetes módon visszahalnak, elsárgulnak, tavasszal pedig újra kihajtanak.

Sarah Raven kertész szerint, ha ezeket az elhalt szárakat novemberben földig visszavágjuk, azzal megelőzzük a betegségeket, és segítjük az egészséges növekedést jövő tavasszal. Mindenképp vigyázzunk arra, hogy ne sértsük meg a növény gumóját, a húsos részt, ami a gyökerek és a szárak között van.

Nyáron, virágzás idején például, a bazsarózsát a legjobb helyen, közvetlenül az egészséges bimbó alatt jó levágni. Ha a szár beteg, vágjuk vissza az egészséges részig. Ezeket ne komposztáljuk: égessük el, vagy zacskóba zárva dobjuk a kukába.

Az egymást keresztező, surlódó ágakat is jó eltávolítani, hogy ne okozzanak sebet egymásnak – ezeken keresztül a rovarok és a betegségek könnyedén bejuthatnak és elpusztíthatják a növényt.

Szabályozhatjuk a bimbófakadást, ha az oldalrügyeket eltávolítjuk, és a szár csúcsán lévőt hagyjuk kifejlődni. Ezzel a módszerrel „egy nagyon nagy virágot” kapunk. Amennyiben viszont a csúcsrügyet távolítjuk el, a mellékágakon „több, de kisebb” méretű bazsarózsát nyerünk.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet