KezdőlapHobbyEzzel az egyszerű trükkel örökre megszabadulhatunk a kert egyik legkegyetlenebb gyomnövényétől

Ezzel az egyszerű trükkel örökre megszabadulhatunk a kert egyik legkegyetlenebb gyomnövényétől

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Az aszat (Cirsium) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjának egyik nemzetsége mintegy 120 fajjal. Közismert, hogy ettől az elterjedt gyomnövénytől rendkívül nehéz megszabadulni, és a mezei aszat (Cirsium arvense) különösen makacs problémát jelenthet.

Az aszat gyökérzete mélyen lehatol a talajba, ha egyszer megjelent, szinte megállíthatatlanul terjed, és elképesztően sok magot terem – egyetlen növénynek akár 10-100 ezer magja is lehet.

A jó hír azonban az, hogy teljesen természetes módon, vegyszerek használata nélkül is megszabadulhatunk ettől a bosszantó gyomnövénytől.

Ahhoz, hogy kiirthassuk ezt a növényt a kertből, először is tudnunk kell, pontosan miként is terjed. Az aszat két különböző módon szaporodik – magról és gyökérről.

A magról való szaporodás a hatékonyabb, hiszen a növénynek rengeteg magja van, amiket a szél, a madarak vagy más állatok széthordanak, ráadásul egyetlen növény akár 15-20 évig is termelhet magokat.

De az aszat a gyökérzet révén is képes szaporodni, és a folyamatosan fejlődő gyökerekből új szárak hajtanak ki. Éppen ezért, ha kiásunk egy tövet, de a gyökerek egy része a földben marad, a növény ismét kihajt.

Az aszat elleni harc gyakran kilátástalannak tűnhet, pedig van egy rendkívül egyszerű és természetes módszer, amivel megszabadulhatunk ettől a gyomnövénytől, ez pedig az ecet, pontosabban a kertészeti célra használt ecet.

A kertészeti ecet a háztartási ecet erősebb változata. A háztartási vagy közönséges ecet általában 4-5%-os savtartalmú. A kertészeti ecet azonban sokkal erősebb. A savtartalma 15%-tól egészen 45%-ig vagy még tovább is terjedhet. Ami pedig a legjobb, nem csak a föld feletti növényeket öli meg, hanem a talaj alatti mély gyökereket is.

Így szabadulhatsz meg az aszattól ecet segítségével

Ha ezt a módszert alkalmazzuk, fontos, hogy mikor és hogyan tesszük ezt. Ha csak egyszerűen bepermetezzük a növényeket ecettel, az nem hozza meg a kívánt eredményt, mert, bár a levelek megbarnulnak és elszáradnak, a gyökérzet elég erős marad ahhoz, hogy újból kihajtson.

Éppen ezért fontos, hogy célzottan a gyökereket támadjuk meg, mégpedig úgy, hogy először visszavágjuk a növényt, és az ecetet a nyitott vágásokra permetezzük, így az a gyökérrendszerbe kerül, és gyakorlatilag teljesen kipusztítja a növényt.

Bár a vegetációs időszak bármelyik szakaszában hatékonyan alkalmazhatjuk ezt az ecetes permetezést, a legjobb, ha kora tavasszal, illetve ősszel látunk munkához.

Tavasszal az aszat más növényekhez hasonlóan rengeteg energiát fordít a növekedésre, ami azt jelenti, hogy a gyökerek igyekeznek minél több tápanyagot felszívni, és ezzel együtt az ecetet is gyorsan felszívják. A késő ősz pedig azért nagyszerű időszak a permetezésre, mert a növények ilyenkor megpróbálnak energiát elraktározni a gyökereikben.

Van azonban néhány dolog, amire nem árt odafigyelnünk. Az első és legfontosabb dolog, amit tudni kell, hogy az ecet savassága miatt feltétlenül védőfelszerelést kell használnunk, például kesztyűt és védőszemüveget. Emellett permetezéskor mindig tartsuk távol a háziállatokat és a gyerekeket, amíg a permet megszárad.

Azt is szem előtt kell tartani, hogy az ecet megváltoztathatja a talaj pH-értékét, éppen ezért vigyázni kell, hogy csak azokat a területeket kezeljük vele, ahol gyomnövények nőnek. A legjobb, ha az ecetet egy kisebb szórófejes flakonba töltjük, és egyenesen a gyomnövényekre permetezzük, ügyelve arra, hogy az ne kerüljön más növények leveleire, mivel azokat is elpusztíthatja.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet