A muskátli az egyik legnépszerűbb növény, a virágai számos ablakot és teraszt díszítenek. Könnyen gondozhatók, nem kényesek, szinte minden kártevőnek és betegségnek ellenállnak. De mindamellett, hogy nem igényelnek különösebb bánásmódot, fontos tudni, mi az a kevés, amivel beérik. És ha megfelelően gondoskodsz róluk, egyik virágot a másik után bontják.
A több mint 240 fajtával rendelkező muskátli a nyári növények királynője lehet, amennyiben biztosítod számára azt, amire szüksége van. Ha azt akarod, hogy egész idő alatt egészséges legyen és virágozzon, különös figyelmet kell fordítanod rá.
Először is, ajánlott a muskátlit a szabadban tartani, mert sok fényre van szüksége. Van azonban néhány hiba, amit sokan elkövetnek, és a növény ezért nem virágzik.
A muskátlik nem szeretik a vizes talajt. De a száraz talaj sem vezet bőséges virágzáshoz. Ha a levelek fonnyadnak és penészesedés jelent meg, ez egyértelmű jele annak, hogy a növényt túlöntözik.
Télen hetente egyszer, nyáron pedig naponta öntözzük a muskátlit.
Egy másik hiba, amit elkövethetünk, ha nitrogéntrágyát adunk a növénynek, amikor az már az aktív virágzási szakaszba lépett. Ilyenkor kálium- és foszforvegyületeket használjunk.
Fontos tudni, hogy a muskátli annak függvényében fog több virágot hozni, hogy hány órányi napfényt kap. Tehát, legalább napi hat óra napfényre van szüksége, hogy kibontsa a szirmait, de a délutáni órákban mindenképp kerüljön árnyékba.
Újabb kihagyhatatlan epizódja a muskátli gondozásának az őszi visszavágás. Nyáron a hervadt virágok és elszáradt levelek eltávolításával segíthetsz a növénynek a további fejlődésben.
Ősszel viszont meg kell nyesned ahhoz, hogy jövőre ismét tündökölhessen. Nem kell félni tőle, az egyharmadát ajánlott visszavágni, és szilárd műtrágyát tenni rá. Csupán ennyi a titka annak, hogy a járókelők biztosan a csodájára járjanak a növényeidnek.