Az orchideák a legszebb és legnépszerűbb szobanövények. Megfelelő gondozással akár hónapokon át is virágozhatnak, de mi történik azután, amikor a kedvenc növényeink elveszítik a pompájukat? A virágzási ciklus befejeztével általában el kell távolítanunk a szárat – de ezt a megfelelő időben és módon kell megtennünk, hogy ne ártsunk az orchideáknak.
Miután a növényünk virágai elszáradtak, rutinszerűnek tűnik, hogy levágjuk a szárakat. Csakhogy nem minden esetben indokolt ez a lépés. A sárgára vagy barnára színeződött szárakat azonnal el kell távolítani, míg a még zöld szárakat csak részben, az alábbi tudnivalók szerint kell megmetszeni.
Mivel többfajta orchidea létezik, így a gondozásukban is vannak különbségek. És még ha nem is tudod, te melyikről gondoskodsz éppen, a szár kinézete nagy segítségedre lehet ebben.
1. Egyszer virágzó orchideák
A legtöbb orchideafajta egy száron csak egyszer bont virágot – nincs rajta további hajtásra utaló csomó, és ez a szár a virágzást követően általában elszárad (megsárgul vagy megbarnul). Ezeket a szárakat el kell távolítani, minél közelebb a tőhöz, egy éles, sterilizált vágóeszközzel. Ezzel a lépéssel támogatjuk a növényt abban, hogy az energiáját és a tápanyagot a levelek és a gyökerek növekedésére fordítsa, illetve később egy új szárra, amiből virágot bonthat.
2. Újravirágzó orchideák
A Phalaenopsis, a Psychopsis és néhány Dendrobium fajta általában újravirágzik, ami azt jelenti, ugyanazok a száron idővel újabb bimbókat növesztenek. Megfigyelhető, hogy a virágzó szár végén mindig vannak további hajtásra utaló csomók, és azután is zöld marad, hogy a virágait elhullatta. Egyes fajok szára elágazó is lehet, ezekre is figyelni kell, mielőtt visszavágnánk azokat.
Ha elvirágzott az orchideánk, mindenképp a szemmel látható rügyképződmények felett vágjuk le a szárat – ezzel arra ösztönözhetjük a növényt, hogy az energiáját a kialakulóban lévő új hajtásokra fordítsa. Csak akkor vágjuk vissza egészen a tövéig a szárat, ha az teljesen elszáradt.
Az orchideák virágzási ciklusa változó. A második hullám általában kevesebb virágot hoz, mint az első, és a virágok mérete is kisebb. Ez a fokozott tevékenység azonban megviseli a növényt, ezért, ha meg szeretnénk kímélni őt ettől a fáradtságtól, akár az első virágzási ciklus után a még zöld szárat is levághatjuk, hogy esélyt adjunk a növénynek a regenerálódásra.
Az orchideák metszésének egyébként három típusa ismert:
1. A beteg vagy sérült részek eltávolítása – ezt azonnal végre kell hajtani, amint észrevesszük a problémát, hogy megelőzzük a továbbterjedést.
2. Az éves rutinápolás részét képező metszés – amikor az elhalt leveleket, a már nem életképes léggyökereket vagy a hosszú, csüngő gyökereket távolítjuk el.
3. A virágzás utáni metszés, amikor az elszáradt virágszárakat vágjuk le.
Hogyan és hol vágjunk?
Az egyszárú (monopodiális) orchideák metszése eltér a kúszó (szimpodiális) orchideáktól. Egy dolog egyezik: mindig éles és sterilizált vágóeszközt használjunk, és határozottan, precízen vágjunk!
1. Monopodiális orchideák esetén, vágjuk le a teljes szárat, ha nincsen rajta rügyre utaló csomó. Távolítsuk el az ágat, nagyjából 2 centi távolságra a tőtől. Az újravirágzó orchideák esetén, keressük meg a legalsó rügyre utaló csomót, és afölött metsszük el a szárat nagyjából 1 centi távolságra.
2. Szimpodiális orchideákkal óvatosabban kell elbánnunk, mert könnyen megsérthetjük a gumót (ami olyan, mint egy virághagyma), ezzel pedig ártunk a következő virágzásnak. Akkor végezzük el helyesen a metszést, ha a virághajtásokat a gumó első levélcsoportja fölött vágjuk el.
Hasznos tipp: minden egyes vágás előtt a vágóeszközt töröld át izopropil-alkohollal, és ismételd meg a fertőtlenítést, amikor egyik orchideáról a másikra térsz át. Metszés után, ha az orchideán gombafertőzésre utaló jeleket látsz, kezeld a növényt gombaölő szerrel.