KezdőlapHobbyŐszi fokhagyma ültetése: 6 egyszerű titok, hogy gazdag termésed legyen!

Őszi fokhagyma ültetése: 6 egyszerű titok, hogy gazdag termésed legyen!

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A hagymához hasonlóan a fokhagymát is ültethetjük tavasszal és ősszel egyaránt, de az őszi ültetés előnyösebb lehet, mert így a növényeknek egyrészt több idejük van meggyökerezni, majd a téli nyugalmi időszak után tavasszal gyorsabban fejlődésnek indulnak, másrészt, ha a talajban telelnek ki, az ízük is intenzívebbé válik.

A fokhagyma őszi ültetése – Ezekre az alapvető dolgokra kell odafigyelned

1. A megfelelő fajta kiválasztása az éghajlati tényezők függvényében

Alapvetően kétféle fokhagyma létezik, a kemény szárú és a puha szárú. A puha szárú fokhagyma általában melegebb éghajlatokon terem meg, gyorsabban nő, és tovább eláll, ezért hosszasabb tárolásra is alkalmas. A hideget azonban nem viseli jól, ezért kevésbé alkalmas őszi ültetésre.

A kemény szárú fokhagyma sokkal szívósabb és hidegtűrőbb, ezért ez ideális lehet az őszi ültetéshez. A gerezdek általában nagyobbak és zamatosabbak, mint a puha szárú fajták esetében, viszont rövidebb ideig tárolható.

2. A megfelelő ültetési idő

A fokhagyma ültetésére a legalkalmasabb időpont a kora ősz. A hagymához hasonlóan körülbelül 4-6 hétre van szüksége a kezdeti növekedéshez, mielőtt az első komolyabb fagyok beköszöntetnének. Ha a tél beállta előtt nem fejlődik ki megfelelően a gyökérzet, akkor sokkal inkább fennáll a kifagyás veszélye. Ezenkívül, ha túl is éli a telet, valószínűleg kisebb fokhagymákat takaríthatunk be a következő nyáron.

A legjobb, ha a fokhagymát 6-8 héttel az első várható fagyok beállta előtt ültetjük el, ez elég időt biztosít a gyökerek kifejlődésére és megerősödésére.

3. Vásárolj megfelelő dughagymát

A fokhagymát általában nem magról ültetik. Fontos, hogy az ültetésre szánt fokhagymafejek egészségesek legyenek, és megfelelően legyenek tárolva. A helyben termesztett fokhagymát (fontos, hogy bio és kezeletlen legyen) a termelői piacon is megvásárolhatod, és elültetheted. Az élelmiszerboltban kapható fokhagyma azonban általában nem bizonyul jó megoldásnak, különösen mivel sok gerezdet gyakran rovar- és gombaölő szerekkel kezelnek, amelyek gátolhatják a csírázást.



4. Áztasd be a gerezdeket ültetés előtt

A csírázás sikerének egyik legjobb módja, ha ültetés előtt beáztatjuk a gerezdeket szódabikarbónás vízbe egy éjszakára.

A fokhagymafej minden egyes gerezdje egy mag. Az áztatásra való előkészítéshez óvatosan válassz szét minden egyes gerezdet, de figyelj arra, hogy lehetőleg minél jobban megőrizd a gerezdeket védő papírvékony héjat, ugyanis ez biztosítja a mag védelmét a talajban.

Tölts meg egy tálat vagy vödröt annyi vízzel, hogy ellepje a gerezdeket. Lehetőleg kútvizet vagy desztillált vizet használj, a csapvíz ugyanis általában klórt és más vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek megakadályozhatják a csírázást.

Mielőtt beáztatnád a gerezdeket, keverj egy teáskanál szódabikarbónát a vízbe. Ez növelheti a csírázási arányt, és megvédheti a gerezdeket a rothadástól és különböző betegségektől. Áztasd a gerezdeket ebbe a vízbe éjszakára, vagy legalább 12 órára ültetés előtt.

5. A talaj előkészítése

Létfontosságú, hogy termékeny és jó vízelvezetésű talajba ültesd a fokhagymát, és bőséges mennyiségű komposztra is szükséged lesz. Áss egy 8-10 cm mély és néhány cm széles ágyást, majd töltsd fel azt félig komposzttal, vagy jó minőségű virágfölddel.

A komposzt (vagy virágföld) az árokban sok laza, termékeny talajt biztosít a fokhagyma számára. Ültess minden egyes gerezdet ebbe a komposztrétegbe úgy, hogy a gerezdek hegyes része felfelé nézzen. Innen nőnek majd ki a friss hajtások, amik a felszínre törnek. Figyelj arra is, hogy az egyes gerezdek között körülbelül 10-15 cm helyet hagyj.

Fedd be a gerezdeket néhány cm vastagon földdel, és öntözz. Ha nem esik rendszeresen az eső, körülbelül 4-5 naponta öntözd meg az ágyásokat.

6. Tartsd távol a gyomokat

A gyomnövények távoltartása elengedhetetlen, mivel elszívják a szükséges tápanyagokat a növényektől. Erre a legjobb módszer a mulcsozás. Ültetés után fedd le az ágyásokat néhány cm vastagon szalmával vagy száraz levelekkel. Ez megakadályozza, hogy a gyomnövények magjai a talajba jussanak. Ugyanakkor a nedvességet is segít megőrizni a talajban.

Amint a növények kicsíráznak, befedheted őket még néhány cm vastagon mulccsal, hogy védve legyenek a téli fagyok elől. A fokhagyma ezen kívül nagyon kevés további gondozást igényel.

A fokhagyma általában június-júliusban gyűjthető be, és a legszebb, legegészségesebb fejeket akár meg is őrizheted a következő szezonra. Ezeket tárold hűvös, sötét helyen, hogy ősszel elültethesd.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet