Hihetetlen, de Varsóban minden év augusztus elsején még a légy sem moccan. Egészen pontosan délután 5 órakor mindenki abbahagyja, amit éppen csinál, és mozdulatlanul megállva tiszteleg a hetven évvel ezelőtt kitört varsói felkelés emléke előtt.
Különös érzés erről az egy percről készült felvételt nézegetni, olyan, mintha egy óriási csoportkép szemtanúi lennénk. Bár augusztus elsejét nem nyilvánították munkaszüneti nappá, mégis mindenki tudja, hogy délután ötkor egy percig mit kell tennie.
A nap folyamán több helyszínen az egész városban megemlékezéseket tartanak. Ez év augusztus elsején, egy a felkelésről készült filmet is bemutattak. A varsói felkelést bemutató történelmi játékfilm címe Miasto 44, 15 millió néző előtt mutatták be.
A megemlékező ünnepségen Bronislaw Komorowski államfő kifejtette, hogy “A szabadság nem egy olyan dolog, amit meg lehet vásárolni. Néha meg kell fizetnünk érte, nem lehet csak úgy élvezni”.