Thomas Randele 2021 márciusában tüdőrákban haldoklott bostoni otthonában, ezért élete utolsó napjaiban úgy döntött, megosztja lányával a titkot, amit több mint 50 éven át őrzött.
Bevallotta, hogy keresett bűnöző, és több mint öt évtizeden át bujkált a hatóságok elől. Ötven évvel korábban, 20 éves korában 215 ezer dollárt lopott el egy ohiói bankból. Az igazi neve pedig nem Thomas Randele volt, hanem Theodore Conrad.
Miután elmesélte a történetét, könyörgött a lányának, hogy ne próbáljon többet megtudni az ügyről, de a 38 éves Ashley Randele képtelen volt egyszerűen ennyiben hagyni a dolgot. Rákeresett az interneten Ted Conrad nevére, és a cikkekben, amiket talált, valóban az édesapjára ismert.
„Egyedül voltam a gyerekszobámban, rákerestem a Google-ben arra, hogy ‘Ted Conrad eltűnt’, és az első dolog, ami feljött, valami olyasmi volt, hogy ‘pénztáros kirabolja a bankot’. Megdöbbentem: ‘Ó, Istenem, ez tényleg az apám” – mondta Randele a CNN-nek.
A Massachusetts állambeli Lynnfieldben élő Thomas Randele autókereskedő és profi golfozó volt, aki imádta feleségét és egyetlen gyermekét. Ironikus módon jelentős összegeket adományozott a helyi rendőrségnek, és rajongott a rendőrségi műsorokért. Csakhogy nem ez volt a valódi identitása.
Ted Conrad egy bankrabló volt, aki elkövette Ohio történetének egyik legnagyobb bankrablását, és a hatóságok azóta is keresték őt. Ashley az interneten végzett kutatás után leült beszélgetni az édesapjával. „Azt mondtam neki: megkerestelek. Millió cikk szól rólad. És még mindig keresnek téged a hatóságok, ha esetleg nem tudnád. El kell mondanunk anyának” – mondta a nő, aki később podcast sorozatot készített édesapja történetéről.
Ashley másnap elárulta édesanyjának apja titkát, és megmutatta neki a cikkeket, amiket talált. „Elolvasta a cikkeket, és azt hajtogatta: ‘Ó, Istenem! Ó, Istenem! Majdnem 40 éve ismerte őt, és el sem tudom képzelni, milyen trauma lehetett számára, hogy ezt megtudta” – mondta.
Conrad eltűnése öt évtizeden át fejtörést okozott a nyomozóknak. Conrad lopásának története olyan, mintha egy filmből származna, és nem véletlenül – a Thomas Crown-ügy című 1968-as film inspirálta őt, aminek főszereplője Steve McQueen volt.
1969. július 11-én Conrad bement dolgozni – pénztáros volt a clevelandi Society National Bankban. Péntek volt, és hétvégén volt a születésnapja, ezért az ebédszünetében vett egy üveg whiskyt és egy doboz cigarettát. A nap végén betört a bank páncéltermébe, 215 ezer dollárt tömött egy papírzacskóba, és nyomtalanul eltűnt. A lopásra csak hétfőn derült fény, ami azt jelenti, hogy 2 napos előnyt élvezett.

Néhány nappal később Conrad két levelet küldött akkori barátnőjének, az egyiket Washingtonból, a másikat Los Angelesből, de ezután többé senki nem hallott róla. A média figyelmét gyorsan elterelte az Apollo 11 sikeres holdra szállása, de a hatóságok nem feledkeztek meg róla, és folytatták a nyomozást.
Eközben az egykori Ted Conrad új életet épített Thomas Randele néven. Boston egyik kertvárosában telepedett le, abban a városban, ahol kedvenc filmjét is forgatták, ami a nagy bankrablásban is a segítségére volt. Conrad valósággal a megszállottja volt ennek a filmnek, és ohiói barátai elmondták a nyomozóknak, hogy többször is megnézte azt.
Ashley Randele úgy véli, hogy apja új nevét is a film főhősének tiszteletére választotta.
A nő azt is elmesélte, hogy az apja nem úgy élt, mint aki bujkál az igazságszolgáltatás elől, de a vallomása után néhány részlet mégis világosabbá vált Ashley számára. Az apja mindig szakállt viselt, és nyilvánosan ritkán vette le a kalapját vagy a sapkáját. Ugyanakkor soha nem utazott külföldre, pedig az édesanyjával egy alkalommal próbálták meggyőzni, hogy tartson velük egy franciaországi kirándulásra. Conrad akkor azzal érvelt, hogy az Egyesült Államokban is épp elég az érdekes látnivaló. A lánya csak később értette meg, hogy valószínűleg a hamis személyazonossága miatt nem volt útlevele, és ezért nem utazhatott el velük.
A férfi vallomása nagyon megrázta a családot, de Ashley és az édesanyja úgy döntöttek, nem fordulnak a hatóságokhoz, amíg még életben van, hiszen már amúgy is csak néhány hónapja lehetett hátra, és Ashley nem akarta börtönben látni 71 éves, beteg édesapját.
„Az első dolog, amit az anyámmal mondtunk neki, ez volt: Nagyon szeretünk téged. Ez a hír nem változtat azon a tényen, hogy szeretünk téged. De beszélnünk kell erről. Akkoriban nem tudtam rá haragudni, mert igazságtalannak éreztem volna. Próbáltam annyi információt kiszedni belőle, amennyit csak tudtam, mert az ember tudni akarja az ilyesmit. A halála után is haragudhattam rá” – mesélte a nő.
A férfi végül 2021 májusában halt meg, két hónappal azután, hogy megosztotta a titkát a családjával. Ashley később folytatta a nyomozást apja korábbi életéről, mert úgy gondolta, a rablásnak többről kellett szólnia, mint a film iránti szenvedélye. Végül rátalált apja néhány régi barátjára, akik meséltek neki róla, és segítettek neki kitölteni a történetében tátongó lyukakat. Azt mondja, amit megtudott, segített neki megbékélni a múlttal, és elkezdett megbocsátani az apjának.
Ashley Randele elmondta, hogy ő és az édesanyja egyezséget kötöttek: úgy döntöttek, hogy egy éves gyászperiódus után beszélnek a hatóságokkal. A rendőrség azonban megelőzte őket, és 2021 novemberében a nyomozók felkeresték őket az otthonukban, de biztosították a két nőt, hogy nem emelnek ellenük vádat.
Miután Randele májusban meghalt, valaki elküldte az újság gyászjelentését egy ohiói riporternek egy megjegyzéssel, amely szerint az elhunyt férfi valószínűleg Conrad lehetett. Így akadtak végül a nyomára a rendőrök. A gyászjelentés az apja születési dátumaként 1947. július 10-ét tüntette fel, ami megegyezik Conrad születésnapjával, de két év különbséggel. A nyomozók kutakodni kezdtek, és rábukkantak egy 2014-es csődbejelentésre, amelyet Randele a bostoni szövetségi bíróságon nyújtott be. A kézírás megegyezett egy 1967-ben Conrad által benyújtott kérésben szereplő kézírással.