A “Joy” című film azokról a brit orvosokról szól, akik az 1970-es évek végén IVF-kezeléssel (in vitro fertilizáció) segítették megfoganni az első babát.
A Netflix-filmben Bill Nighy, Patrick Steptoe, az Emberi Reprodukciós Központ igazgatója, Thomasin McKenzie Jean Purdy embriológusként, James Norton pedig Robert Edwards fiziológusként szerepel.
A trió az 1960-as évek végén kezdett IVF-nal dolgozni, amikor Steptoe női petesejtek, és férfi spermiumok felhasználásával mesterséges megtermékenyítéseket kezdett az északnyugat-angliai Manchester melletti Oldhamben, az Emberi Reprodukciós Központban. Közel egy évtizeden át dolgozott Purdy-vel és Edwards-szal, hogy megpróbálja segíteni a nők teherbeesését a technoógia segítségével.
A New York Times arról számolt be, hogy az első sikeres megtermékenyítés előtt a csapat 100 sikertelen beültetést végzett önkéntesek segítségével.
1977-ben egy bristoli házaspár, Lesley és John Brown érkezett a klinikára, miután kilenc évig próbálkoztak eredménytelenül.
Miután Brownnak megtermékenyített embriót ültettek be, Purdy volt az első ember, aki látta az embrió sejtosztódását, amely később Brownék első gyermeke lett.
Louise Brown 1978-ban született
Louise Joy Brown 1978. július 25-én született, így lett a Netflix-film címe Joy. Sokan a világ első “kémcsőbabájaként” emlegetik, bár valójában egy Petri-csészében fogant.
Brown az IVF nagykövete, “szenvedélyesen törekszik a hallgatás megtörésére a termékenységgel kapcsolatban, célja, hogy megszüntesse a termékenységi problémákkal kapcsolatos tabukat” – olvasható a honlapján.
Bristolban él, és két fia van, akik természetes úton fogantak.
A Bristoli Old Vic Theatre-ben adott interjúban Brown így nyilatkozott: “Steptoe és Edwards olyanok voltak számomra, mint a nagypapáim. Patrick egészen kicsi koromban halt meg; utoljára akkor láttam, amikor a Wogan showban a többi mesterségesen létrehozott babával szerepeltünk. Azokkal, akiket ő és Bob “hozott a világra” a cambridgeshire-i Bourn Hall Clinic-en, amelyet ők nyitottak meg, születésem után. Bob Edwardsot már felnőttként ismerhettem meg. Eljött az esküvőmre, és ő volt az első, akit felhívtam, amikor teherbe estem a szüleim után. Baráti viszonyban voltunk a családjával is. Sajnos Jean Purdy 39 évesen meghalt, nem ismertem őt. Purdy 1985-ben halt meg”.