KezdőlapÉletmódA csodálatos propolisz: 30 féle vírust pusztít el hatékonyan, többek közt az...

A csodálatos propolisz: 30 féle vírust pusztít el hatékonyan, többek közt az influenzát is!

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A propolisz megközelítőleg 21 baktériumot, 9 parazitát és 30 féle vírust képes elpusztítani, beleértve az influenzavírust is.

A propolisz méhek által összeállított gyantaszerű anyag, legalább 20 féle fa gyanta együtteséből jön létre, védőrétegként szolgál a kaptár számára. Az anyag védőpajzsként működik a külső támadók ellen, a kaptárat igazi erőddé teszi.

Terápiás hatékonysága legalább 200 féle betegség esetén bizonyított, ezért hát érdemes egy kicsit közelebbről is megismerkedni vele, és alkalmazni a téli, vírusokkal teli időszakban.

A méhészek kétféle módszerrel gyűjtik össze a propoliszt: vagy közvetlenül a kaptár faláról kaparják le, vagy a nagyobb hatékonyság érdekében egy speciális gyűjtőt építenek, amely fokozatosan magába szippantja a méhek által előállított propoliszt, így ösztönözve őket, hogy még több propoliszt gyűjtsenek.

A jó minőségű nyers propoliszt nagyon erős, jellegzetes édes-keserű illatú, matt felületű. Az a propolisz, amelyik fényes, abban sok a viasz, és így csökkennek a pozitív tulajdonságai is.



Milyen betegségekre ajánlott a propolisz?

Német kutatók kimutatták, hogy azoknál a betegeknél, akik naponta négyszer 50 csepp propolisz tinktúrát szednek, az influenzavírus fertőzésének valószínűsége akár 40% -kal csökken. Továbbá, a legtöbb propolisszal kezelt betegnél a gyógyulási idő 3-4 napra csökken, az általánosan megszokott a 6-7 nappal ellentétben.

A propolisz kiváló antibiotikum, amely igen hatékonyan megakadályozza a baktériumok szaporodását, helyreállítja a károsodott szöveteket, elősegíti a felesleges váladék távozását a légutakból. Éppen ezért nagyon hatékony a légzőszervi megbetegedések enyhítésére és hörghurut esetén.

Reggel éhgyomorra fogyasztva egy evőkanál mézben elkevert propolisz tinktúra megszünteti a gyomorproblémákat, a vastagbélgyulladás tüneteit.

Japánban, az Egyesült Államokban és Oroszországban zajló párhuzamos vizsgálatok alapján kimutatták, hogy a szisztematikusan alkalmazott propolisz növeli az immunrendszer speciális sejtjeinek termelését, “agresszívebbé” teszi őket, és így sokkal ellenállóbb lesz a szervezet bármilyen fertőzéssel szemben.

A napi rendszerességgel alkalmazott propolisz segítségével megelőzhető a magas vérnyomás és -koleszterinszint, a szívritmuszavarok kialakulása, de szerepet játszik az erek rugalmasságának helyreállításában is.

A propolisz segítségével hatékonyan kezelhetőek a herpesz tünetei (a tinktúrával kell kenegetni az érintett területet, naponta 2-3 alkalommal), az ekcéma (tinktúrával vagy kenőccsel való borogatás naponta 2-3 alkalommal), égési sérülések ( tinktúra), pattanások, mitesszerek és kelések (az érintett terület kezelése tinktúrával), a visszeres lábfekély tüneteinek enyhítése (tinktúra és kenőcs alkalmazás).

Milyen formában alkalmazható a propolisz?

Tinktúra

Tegyünk egy edénybe tizenöt evőkanál propoliszt, és adjunk hozzá két pohár (400 ml) 90 fokos tiszta alkoholt. Zárja le a légmentesen, és hagyjuk két hétig ázni, ez idő alatt naponta rázogassuk meg, majd szűrjük le. A kapott tinktúrát tegyük kis sötét, pipettás üvegekbe. Alkalmazás: naponta 50 cseppet tegyünk egy darab kenyérre vagy mézre. A propolisz tinktúra nem hígítható vízben, mert kicsapódik (megkeményedik), oldhatatlanná válik, és így nem szívódik fel a szervezetben sem.

Nyers propolisz

A mogyoró nagyságú propolisz darabka úgy szívódik fel, mint egy cukorka, helyileg alkalmazva hatékony. Szájfertőzések, garat-és mandulagyulladás esetén ajánlott. Ennek a módszernek az a hátránya, hogy a propolisz nem hat az egész szervezetre, hanem csak lokálisan. További hátrány, hogy a propoliszdarabka nagyon erősen rátapad a fogakra.

Propolisz kenőcs

Tegyünk három evőkanál propolisz tinktúrát és egy darab mogyoró méretű viaszt egy csésze (50 ml) felolvasztott shea vajba, majd nagyon alacsony hőfokon folyamatosan kevergessük 10 percig. Ezután vegyük le a tűzről, és addig kevergessük, amíg megszilárdul. A készítményt tároljuk a hűtőszekrényben, külsőleg alkalmazzuk égési sérülések ellen, zúzódások és kisebb sebek gyógyítására, ekcémára.

Propoliszos víz

Mint korábban említettük, a propolisz vízzel érintkezve kicsapódik és oldhatatlanná válik, így elveszíti tulajdonságainak nagy részét. A kutatások azonban azt mutatják, hogy öt teáskanál (kb. 25 ml) propolisz tinktúra egy pohár vízben (200 ml) feloldva bizonyos esetekben terápiás hatással van. A propolisz víz kiváló hatású szájöblítőként alkalmazva pl. gyulladások vagy fogszuvasodás esetén.

Propoliszos méz

Egy teáskanál propolisz tinktúrát keverjünk el 3 teáskanál mézzel. Gyermekek számára ajánlott ebben a formában, naponta háromszor egy fél teáskanállal, az immunrendszer erősítésére, a légúti és bélfertőzések leküzdésére.

Ellenjavallatok

Bizonyos esetekben a propolisz allergiás reakciókat okozhat, ezért ajánlott előzetesen tesztet végezni az érzékenység meghatározása érdekében. Ha kellemetlen irritációt, gyulladást, légúti irritációt, bőrpirosodást tapasztalunk, akkor ne használjunk propoliszt semmilyen formában.

A propolisz kiváló helyettesítői a nyárfa rügyből készült tinktúra, amely nem vált ki allergiás reakciót, és a szervezet is jobban tolerálja.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet