A palástfű úgy működik, mint egy természetes hormon, hiszen képes arra, hogy szabályozza a rendszertelen menstruációs ciklust. Ismert még oroszlántalp, farkastalp és boldogasszony palástja néven is, az orvosi neve Alchemilla vulgaris.
Már a középkor óta gyűjtik, a legkülönbözőbb női problémák orvoslására készítenek belőle teát, főzetet. A szakértők úgy vélik, hogy egyetlen nő háztartásából sem hiányozhat.
Virágai áprilistól júniusig nyílnak, a növény kilenckaréjú leveleit főleg árokpartokról szerezhetjük be. A leveleit és virágait is felhasználhatjuk, de van, aki az egész növényt gyűjti. A legjobb, ha akkor szedjük, amikor virágzik.
Számos flavonoidot, tannint, szalicilsavat és C-vitamint tartalmaz. Ismerik és használják meddőség ellen is, hiszen úgy működik, mint egy természetes hormon, szabályozza a menstruációs ciklust. Erősíti a méhfalat, véd a ciszták, miómák kialakulása ellen, és elősegíti a petefészkek egészségét is. Enyhíti a menopauza tüneteit, a menstruáció ideje alatt pedig szabályozza a vérzést, és enyhíti a fájdalmat.
Véd a bakteriális fertőzések ellen is, ebben az esetben palástfű főzetbe áztatott tampon használatát ajánlják. Japán tudósok szerint a növény segít a mellrák kialakulásának megelőzésében is.
1. Tea
Egy teáskanál palástfüvet tegyünk bele egy csésze forró vízbe, majd fedjük le, és hagyjuk hűlni tíz percig. Naponta kétszer fogyasszuk.
2. Főzet
3 liter vízhez adjunk 30-50 gramm szárított gyógynövényt, gyökér nélkül. Használjuk ezt a főzet hüvelyi öblítésre vagy beöntésre. Ez utóbbit abban az esetben, ha problémák vannak az emésztéssel.
3. Fürdő
Vegyünk 200 gramm friss gyógynövényt és forraljuk együtt 3 liter vízzel, majd öntsük a fürdővízhez. Üljünk benne 10-20 percig, majd pihenjünk az ágyban.