Évekig tartó kutatások után a tudósok megállapították, hogy ahogy közeledik az utolsó lélegzetvételünk pillanata, a testünk egy bizonyos sorrendben elveszíti a funkcióit, és azt is elárulták, mi a legelső érzékelés, amit órákkal a halálunk előtt elveszítünk.
Ez sokak számára érzékeny, fájdalmas és ijesztő téma lehet, de a kutatók számára mégis lenyűgöző, ugyanis rendkívül kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, mi történik az emberekkel a haldoklás során.
Olvasd el ezt is: Egy orvos arra figyelmeztet, hogy soha ne osszuk meg az ágyunkat a kutyánkkal
Általában a halált abból a szempontból írják le, ahogy a család, a barátok és az orvosok érzékelik a folyamatot, amin a haldokló keresztülmegy.
Mivel a modern orvostudomány ma már jelentősen meg tudja hosszabbítani az emberek életét, különösen egyes krónikus betegségek esetében, arra is több lehetőség nyílik, hogy a szakértők jobban megfigyeljék a haldoklás jelenségét, különösen az „aktív halálnak” nevezett szakaszt, és így megállapították, hogy a betegek órákkal a haláluk előtt veszítik el az első érzékelésüket.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív ellátással foglalkozó szakembere szerint a haldokló emberek egy adott sorrendben veszítik el az érzékeiket. Megfigyeléseit a Palliative Care Perspectives című szaklapban tette közzé.
» A szakértők szerint ez az 5 legkárosabb szó, amit egy gyereknek mondhatunk
» Horoszkóp 2023. OKTÓBER: az ősz második hónapja boldogságot és pozitív változásokat hoz mindenki életében!
» A hagyományos elveket valló feleség szerint minden nőnek otthon kellene maradnia, hogy gondoskodjon a férjéről
» 5 ok, amiért jobb ha azonnal felhagysz a lelki társ keresésével
„Először az éhség, majd a szomjúság veszik el. Ezután fokozatosan a beszéd, majd a látás következik. Az utolsó érzékek, amelyeket a haldoklók elveszítenek általában a hallás és a tapintás” – mondta a szakember.
David Hovda, a UCLA agysérülésekkel foglalkozó kutatóközpontjának vezetője szerint a folyamat során az agy elkezd olyan területeket feláldozni, amelyek kevésbé kritikusak a túlélés szempontjából.
„Ahogy az agy kezd megváltozni és elhalni, különböző részek stimulálódnak, és ezek egyike a vizuális központ – ezért kezdenek az emberek nagy fényességet látni” – magyarázta.
Az érzékek némelyikének ez a kiéleződése alátámasztani látszik azt, amit a tudósok az agyhalálra adott reakciójáról eddig tudnak.
Ugyanakkor Jimo Borjigin, a Michigani Egyetem idegkutatója azt is megfigyelte, hogy közvetlenül a halál előtt az állatok agyában hirtelen megnövekednek a neurokémiai anyagok.