Dr. David Sinclair egy legenda a genetika világában, leginkább az öregedéssel kapcsolatos kutatásairól közismert. Fő kutatási területe az öregedés, és, hogy hogyan tudnánk lelassítani az idő múlását.
1999 óta tanít öregedéssel kapcsolatos biológiát és transzlációs orvoslást a Harvard Medical School-ban.
Az ausztrál születésű, 55 éves akadémikus nemrég felfedte, hogy hogyan tippelhetjük meg azt, hogy mennyi időt fogunk élni pusztán a körmeink állapotából.
“A köröm növekedési üteme nagyon jól mutatja, hogy gyorsan öregszünk vagy sem” – mondta nemrég Dr. Sinclair a Lifespan podcastjának egyik epizódjában.
“Minden alkalommal, amikor körmöt vágok, mindig arra gondolok, milyen régen vágtam le” – mondja.
Elmagyarázta, hogy a körmök egészsége sokat elárul arról, hogy a szervezet milyen ütemben hoz létre új, egészséges sejteket: minél gyorsabb ez, annál jobb. Dr. Sinclair szerint a gyors sejtcsere azt jelenti, hogy fiatalabb a biológiai életkorunk, az életkor előrehaladtával ez a folyamat lelassul.
“Egy 1979-es kutatásban kis mérőszalagokat ragasztottak az emberek körmére, és éveken keresztül mérték őket” – mondta a szakember.

Megállapították, hogy 30 éven túl a körömnövekedés heti üteme évente körülbelül 0,5%-kal csökkent.
“Azóta több ezer embert vizsgáltunk már, és most már biztosan tudjuk, hogy a körömnövekedés üteme évente körülbelül fél százalékkal csökken” – folytatta Dr. Sinclair.
“Ha ezt megmérjük, nagyon jó mutatója annak, hogy biológiailag hány évesek vagyunk”.
Dr. Sinclair elismerte, hogy bár jelenleg nem méri az övét, mégis “figyelek arra, hogy lassul-e a körmeim növekedése vagy sem”.
Lényegében a tudomány azt sugallja, hogy ha a körmeink még mindig gyorsan nőnek főleg a korosztályunkba tartozókhoz képest, akkor valószínűleg lassabban öregszünk.
Dr. Michelle Henry, a manhattani bőr- és esztétikai sebészet alapítója szerint, ahogy öregszünk, a szervezet kevesebb keratint termel, amitől a körmeink kissé törékenyebbé válnak.
“Az életkor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebbet kezd termelni a körmökben található természetes fehérjékből, így a körmök törékenyebbek lesznek, és kiszáradnak. Ezek a keratin fehérjék a hajhagymáinkban is megtalálhatók, ezért az életkor előrehaladtával a haj szerkezetében is változást tapasztalhatunk” – mondta.