Neil Paulvin, egy orvos, aki több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik, azzal érvel, hogy naponta egy csészényi áfonya elfogyasztásával megnövelhetjük az élettartamunkat, és csökkenthetjük bizonyos betegségek kockázatát.
Az áfonya rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a vastagbélrák kialakulását, és csökkentheti a koleszterinszintet, de ennek a gyümölcsnek számos más előnye is van. Fogyaszthatjuk akár önmagában, keverhetjük joghurtba, vagy készíthetünk belőle turmixot más gyümölcsökkel.
Az áfonyának rendkívül alacsony a kalóriatartalma, ráadásul tele van vitaminokkal és antioxidánsokkal, és ezáltal segít megvédeni a szervezetet a fertőzésektől.
Prebiotikus hatása is van, ezáltal szabályozza a baktériumokat, enyhíti a bélgyulladást, és segíthet megelőzni a vastagbélrákot.
Mivel az áfonyának magas az oldható rosttartalma, segít eltávolítani az epét a bélrendszerünkből, valamint olyan dolgokat, mint a zsírsavak, sók, fémek és a bilirubin, vagy epefesték – ez a hem sárga színű bomlásterméke, ami a vörösvérsejteket lebontó szervekben, lépben, májban, bizonyos típusú nyirokcsomókban keletkezik. Ez a folyamat csökkentheti a rossz koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát is.
Az antioxidánsok védik a sejteket, azáltal, hogy semlegesítik a szervezetben képződő szabadgyököket. Az áfonya többek között antociánokat tartalmaz, ez egy vízben oldódó színanyag csoport, ami a gyümölcs jellegzetes színét adja, és egyúttal egy erős antioxidáns is.
Az áfonya támogatja az agy, a szem és a szív egészségét, egyetlen csésze pedig a napi C-vitamin-szükséglet 16%-át tartalmazza.
Emellett K-vitaminban is gazdag (egy csésze a napi szükséges mennyiség 24%-át tartalmazza), ami segíti a csontépítést és a véralvadást.
Egy több mint 16 ezer résztvevő bevonásával készült tanulmány eredményei szerint az áfonya és az eper rendszeres fogyasztása akár két és fél évvel is késleltetheti a szellemi öregedést.
Ebben a bogyós gyümölcsben található rostok, vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok bizonyítottan csökkentik a gyulladást a szervezetben, valamint a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek egyéb kockázati tényezőit.