Az ünnepek alatt sajnos hajlamosak vagyunk egy kicsit túlenni magunkat, éppen ezért, jó ha ismerünk néhány olyan természetes gyógymódot, mely segítségünkre lehet a nehéz ételek okozta gyomorfájás enyhítésében. Legyen mindig kéznél egy kevés gyömbér, a kurkuma, paradicsomlé és/vagy savanyú káposzta.
Olvasd el ezt is: Egy anya levele felnőtt gyerekéhez, amit mindenkinek el kellene olvasnia: „Bocsáss meg, hogy már nem lehetek számodra az, aki egykor voltam”
A gyomorfájdalomnak számos oka lehet, a nem megfelelően elkészített ételtől kezdve a krónikus betegségen át a túlevésig. Bár a legtöbb esetben a gyomorfájdalom néhány tíz perc, vagy óra alatt magától elmúlik, de ha fejfájás, hasmenés, hányinger vagy hányás kíséri, ez annak a jele lehet, hogy gyomor- vagy bélgyulladásban szenvedünk. Ilyen helyzetekben jó tudni, hogy vannak olyan gyógymódok, amelyek enyhítik a kellemetlen tüneteket.
Gyömbér és kurkuma ital gyomorfájás esetén
A gyömbér és a kurkuma igen erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik – mondja Dr. Emeran Mayer, gasztroenterológus, a kaliforniai egyetem professzora. Mindkettő antibakteriális hatású gyökérnövény, és jelentősen enyhítik az emésztőrendszer rendellenességeket.
Kerüljük azonban a kereskedelmi forgalomban lévő gyömbéres italokat, például a gyümölcsleveket, mert ezek sok cukrot tartalmaznak. Ehelyett készítsünk otthon egy természetes italt, amelybe néhány darab gyömbér vagy kurkuma por kerül.
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
Ha hányingert, étvágytalanságot és hányást tapasztalunk, akkor is nagyon hatékony lehet ez a frissítő ital – mondja Dr. Joseph Murray, a Mayo Klinika gasztroenterológusa.
A paradicsomlé helyreállítja az elektrolit szintet
A hosszú ideig tartó hányás és az étvágytalanság következtében csökken a szervezet vitamin-, és ásványianyag szintje, éppen ezért érdemes minél több elektrolitban gazdag folyadékot fogyasztani. Főleg a nátrium, kálium és glükóz szintjének helyreállításához. Erre a legmegfelelőbb egészséges választás például a paradicsomlé lehet.
Ételek, amelyek szabályozzák a béltranzitot
Mindannyian tudjuk, hogy a rizs, a banán és a pirítós olyan étel, amely alkalmas a béltranzit javítására, de ha csak ezeket az ételeket fogyasztjuk, akkor előbb-utóbb tápanyaghiánnyal fogunk küzdeni. Együnk teljes kiőrlésű gabonákat, kekszet vagy zöld leveles zöldségeket.
Ugyanakkor ajánlott csökkenteni a tejtermékeket, a magas zsírtartalmú ételeket (köztük az avokádót és a dióféléket), a fűszeres ételeket, az alkoholt és a kávét fogyasztását – javasolja Dr. Joel Mason, a Tufts Egyetem munkatársa.
Kerüljük a probiotikus kiegészítőket
Ezek helyett sokkal jobb savanyú káposztát enni! Bár a probiotikumokról az elmúlt években kimutatták, hogy jótékonyan hatnak a béltranzitra, még mindig nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a probiotikus kiegészítők jót tesznek-e a gyomor számára abban az esetben, ha ételmérgezést kaptunk, vagy bármilyen más emésztési problémával küzdünk.
A legjobb az lenne, ha hagyományos probiotikumokban gazdag ételeket fogyasztanánk, mint például kefirt, savanyú káposztát és Kombucha teát – mondja Dr. Mayer.