Az ünnepek alatt sajnos hajlamosak vagyunk egy kicsit túlenni magunkat, éppen ezért, jó ha ismerünk néhány olyan természetes gyógymódot, mely segítségünkre lehet a nehéz ételek okozta gyomorfájás enyhítésében. Legyen mindig kéznél egy kevés gyömbér, a kurkuma, paradicsomlé és/vagy savanyú káposzta.
A gyomorfájdalomnak számos oka lehet, a nem megfelelően elkészített ételtől kezdve a krónikus betegségen át a túlevésig. Bár a legtöbb esetben a gyomorfájdalom néhány tíz perc, vagy óra alatt magától elmúlik, de ha fejfájás, hasmenés, hányinger vagy hányás kíséri, ez annak a jele lehet, hogy gyomor- vagy bélgyulladásban szenvedünk. Ilyen helyzetekben jó tudni, hogy vannak olyan gyógymódok, amelyek enyhítik a kellemetlen tüneteket.
Gyömbér és kurkuma ital gyomorfájás esetén
A gyömbér és a kurkuma igen erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik – mondja Dr. Emeran Mayer, gasztroenterológus, a kaliforniai egyetem professzora. Mindkettő antibakteriális hatású gyökérnövény, és jelentősen enyhítik az emésztőrendszer rendellenességeket.
Kerüljük azonban a kereskedelmi forgalomban lévő gyömbéres italokat, például a gyümölcsleveket, mert ezek sok cukrot tartalmaznak. Ehelyett készítsünk otthon egy természetes italt, amelybe néhány darab gyömbér vagy kurkuma por kerül.
Ha hányingert, étvágytalanságot és hányást tapasztalunk, akkor is nagyon hatékony lehet ez a frissítő ital – mondja Dr. Joseph Murray, a Mayo Klinika gasztroenterológusa.
A paradicsomlé helyreállítja az elektrolit szintet
A hosszú ideig tartó hányás és az étvágytalanság következtében csökken a szervezet vitamin-, és ásványianyag szintje, éppen ezért érdemes minél több elektrolitban gazdag folyadékot fogyasztani. Főleg a nátrium, kálium és glükóz szintjének helyreállításához. Erre a legmegfelelőbb egészséges választás például a paradicsomlé lehet.
Ételek, amelyek szabályozzák a béltranzitot
Mindannyian tudjuk, hogy a rizs, a banán és a pirítós olyan étel, amely alkalmas a béltranzit javítására, de ha csak ezeket az ételeket fogyasztjuk, akkor előbb-utóbb tápanyaghiánnyal fogunk küzdeni. Együnk teljes kiőrlésű gabonákat, kekszet vagy zöld leveles zöldségeket.
Ugyanakkor ajánlott csökkenteni a tejtermékeket, a magas zsírtartalmú ételeket (köztük az avokádót és a dióféléket), a fűszeres ételeket, az alkoholt és a kávét fogyasztását – javasolja Dr. Joel Mason, a Tufts Egyetem munkatársa.
Kerüljük a probiotikus kiegészítőket
Ezek helyett sokkal jobb savanyú káposztát enni! Bár a probiotikumokról az elmúlt években kimutatták, hogy jótékonyan hatnak a béltranzitra, még mindig nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a probiotikus kiegészítők jót tesznek-e a gyomor számára abban az esetben, ha ételmérgezést kaptunk, vagy bármilyen más emésztési problémával küzdünk.
A legjobb az lenne, ha hagyományos probiotikumokban gazdag ételeket fogyasztanánk, mint például kefirt, savanyú káposztát és Kombucha teát – mondja Dr. Mayer.