KezdőlapHírekHamarosan elkezdődik a téli időszámítás - Hogy hat a szervezetünkre az óraátállítás

Hamarosan elkezdődik a téli időszámítás – Hogy hat a szervezetünkre az óraátállítás

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Október 26-ról 27-re virradó éjszaka, a hónap utolsó vasárnapján egy órával visszaállítjuk az órákat, áttérve ezzel a téli időszámításra, ami azt jelenti, hogy azon az éjszakán egy órával többet alhatunk.

Bár az Európai Parlament korábban már döntött az óraátállítás eltörléséről, amelynek 2021-ben kellett volna érvénybe lépnie, ennek bevezetése azóta is késik. 2025-ben azonban elvileg valóban véget vethetünk a gyakorlatnak – addig az Unió minden országának el kell döntenie, hogy a téli, vagy a nyári időt tartja meg standardnak.

Az óraátállítás rendszerét elvileg az energiatakarékosság érdekében vezették be, hogy a tevékenységünket a természetes fényviszonyok változásához igazítsuk. De a szerveztünk komolyan megérezheti ezt a váltást, ahogy azt több tanulmány is igazolta, és a szakértők szerint hetekbe telik, amire a szervezet alkalmazkodik a változáshoz.

Az óraátállítás gondolata Benjamin Franklin amerikai diplomata és feltaláló nevéhez köthető, de Európában először Németországban vezették be a nyári időszámítást 1916-ban, majd hamarosan más országok is követték a példát.

A 20. század során aztán hol bevezették, hol megszüntették ezt a rendszert. A nyári időszámítás szabályait végül az Európai Unió 1996-ban egységesítette, hogy optimalizálja a villamosenergia-felhasználást.

Az Európai Unió 2018-ban javasolta az óraátállítás megszüntetését, amit 2019-ben az Európai Parlament is megszavazott. Azóta különböző okokból elhalasztották a határidő kitűzését, de 2025-ig elvileg minden tagállamnak döntenie kell ebben a kérdésben.



A téli időszámításra való átállás elméletileg azt jelenti, hogy nyerünk egy órát. Az átállás azonban rövidebb nappalokkal jár, ami hatással lehet a délutáni tevékenységeinkre és az általános közérzetünkre, hangulatunkra is.

Mivel a cirkadián ritmushoz való alkalmazkodás eleinte nehéz lehet, a szakértők azt javasolják, hogy fokozatosan térjünk át az új programra. Fontos a rendszeres alvási rend fenntartása, hogy ne tegyük kockára a szervezetünket.

Ugyanakkor azt is javasolják, hogy az óraátállítás után próbáljunk meg minél több időt természetes fényben tölteni, és napközben tartózkodjunk minél többet a szabadban, hogy ezáltal is támogassuk a cirkadián ritmusunkat, és kevésbé legyünk fáradtak.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet