KezdőlapHírekKamala Harris: az Egyesült Államok történetének első női alelnöke egy bevándorló lányaként...

Kamala Harris: az Egyesült Államok történetének első női alelnöke egy bevándorló lányaként pályázik a Fehér Házra

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Kevesebb mint egy óra sem kellett ahhoz, hogy Joe Biden bejelentse visszavonulását az idei elnökválasztáson, ezzel is támogatva Kamala Harrist a 2024-es elnökjelöltségben. Miközben az amerikai alelnök megpróbálja megszerezni nőként elsőnek az Egyesült Államok legmagasabb hivatalát, és biztos támasz áll a háta mögött Joe Biden jelenlegi elnök személyében, az idáig vezető útja nem volt zökkenőmentes.

Kamala Harris 1964-ben született a kaliforniai Oaklandben. Szülei bevándorlók voltak: édesanyja, Shyamala Gopalan Indiában született, édesapja, Donald J. Harris jamaicai származású. Miután szülei elváltak, amikor Harris ötéves volt, elsősorban édesanyja nevelte, aki rákkutató és polgárjogi aktivista volt.

„Erős volt, bátor, úttörő a nők egészségéért folytatott küzdelemben” – fogalmazott Harris az édesanyjáról. „Arra tanított minket, hogy soha ne panaszkodjunk az igazságtalanság miatt, hanem tegyünk ellene valamit” – tette hozzá.

Kamala mindig is tisztelte a gyökereit, anyjával többször járt Indiában, de a legjobban Oakland afroamerikai kultúráját ismerte meg. „Anyám nagyon jól megértette, hogy két fekete lányt nevel” – írta Harris a The Truths We Hold című önéletrajzi könyvében, utalva magára és nővérére, Mayára.

„Tudta, hogy a fogadott szülőföldje Mayát és engem fekete lányként fog kezelni, és eltökélt szándéka volt, hogy magabiztos és büszke fekete nőkké neveljen” – folytatta.

Háttere és gyermekkora miatt Harrisre példaképként tekintenek. De élete legfontosabb, formáló élményeit a Howard Egyetemen, Amerika egyik legrangosabb, történelmileg a színes bőrűekhez kötődő főiskoláján eltöltött idő alatt szerezte – írja a BBC. Harris több évig Kanadában is tanult, amikor édesanyja a montreali McGill Egyetem professzoraként dolgozott.



Harris vezető ügyészként kezdte pályafutását Alameda megyében, majd 2004-2011 között San Francisco városában. Harris ezután Kalifornia főügyészeként szolgált, és ő lett az első nő és az első színesbőrű, akit megválasztottak erre a tisztségre a legnépesebb amerikai államban.

Kamala Harris
Fotó: Shutterstock

Harris ezt a lendületet használta fel arra, hogy 2016-ban kampányt indítson a kaliforniai szenátusi székért, amelyet meg is nyert. 2020-ban jelöltette magát az elnökségre, de mivel nem tudta világosan felvázolni ideológiáját és politikai platformját, a kampánya rövid időn belül kifulladt. Biden volt az, aki visszahozta Kamalát a reflektorfénybe, miután őt választotta alelnöknek.

„Sokan nem gondolták, hogy megvan benne a fegyelem és a koncentráció ahhoz, hogy ilyen gyorsan felemelkedjen egy fehér házi pozícióba… bár az emberek tudták, hogy ambiciózus és sztárpotenciállal rendelkezik. Mindig is egyértelmű volt, hogy megvan benne a nyers tehetség” – magyarázta Gil Duran, Harris korábbi kommunikációs igazgatója.

Alelnökként, Kamala Harris számos rekordot döntött meg, és döntő szerepet játszott a Biden-kormányzat számos eredményében. Segített több, a Covid-19 világjárvány idején a támogatásokról és a helyreállítási alapokról szóló jogszabály elfogadásában.

Biden Harrist bízta meg azzal is, hogy segítsen az Egyesült Államok és Mexikó határán tapasztalható illegális migránsválság kezelését célzó erőfeszítések vezetésében. A Biden-kormányban szintén Harris volt a fő személy, aki felvetette az abortusztilalmak okozta károkat, amelyeket azután vezettek be, hogy a Legfelsőbb Bíróság 2022-ben hatályon kívül helyezte az abortuszjogokat védő 1973-as döntést.

Kamala Harris a 2020-as kampány óta némileg változtatott a stratégiáján, amikor az amerikai politikában baloldalinak számító álláspontokat fogadott el a bevándorlással, az LMBT-jogokkal és más olyan kérdésekkel kapcsolatban, amelyek miatt akkoriban támadták.

Most Harris „zsaruként” mutatkozott be, aki felveszi a harcot az „elítélt bűnöző” Trumppal, és a politikai spektrum közepéhez közelebb álló álláspontot fogalmazott meg. Az Egyesült Államok alelnöke azt is megígéri, hogy az amerikai középosztálybeli családokat segítő progresszív programra is összpontosít. „Egész életemben egyetlen ügyfelem volt: az emberek” – nyilatkozta Harris.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet