Azonnal király lett Károly herceg, miután édesanyja, II. Erzsébet királynő csütörtökön meghalt a skóciai Balmoral kastélyában. A királynőt életének 97., uralkodásának 71. esztendejében érte a halál.
A királynő halálának bejelentésekor a királyi család Károlyt királyként emlegette, Kamillát pedig a király hitveseként nevezték meg. Károly trónra lépése azt is jelenti, hogy az új király idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg a trónörökös.
Károly hároméves korától kezdve trónörökösként a brit történelem leghosszabb ideig hivatalban lévő trónörököse volt. Uralkodóvá válásakor Károlynak lehetősége van arra, hogy bármilyen nevet felvegyen a királyi uralkodásához. Például VI. György király valódi neve valójában Albert volt. Két korábbi uralkodót Károlynak hívtak.
Károly idén már átvette a királynő néhány kötelezettségét, mivel egészségi állapota eléggé aggasztóvá vált ahhoz, hogy lemondja néhány feladatát, köztük a parlamenti megnyitót.
Károly és Vilmos herceg is a királynő napirendjét helyezte előtérbe a sajátjával szemben. Mindkettőjüket államtanácsosokként aktiválták, akiket a királynő bizonyos célokra delegált szuverén hatalmának gyakorlására, és akiknek még inkább rendelkezésre kellett állniuk e feladatok ellátására.