Miközben egyre közelebb kerül Magyarországhoz az Európa nyugati részét perzselő hőkupola, újabb rendkívüli intézkedésről döntöttek a hatóságok. A tartós és fokozódó hőség miatt meghosszabbították a vörös kódot, miközben több térségben zivatarok, jégeső és viharos széllökések miatt is figyelmeztetés van érvényben.
Az előrejelzések szerint a Nyugat-Európát sújtó hőkupola fokozatosan Közép-Európa fölé húzódik, így Magyarországot is eléri.
A hét második felétől jelentősen emelkedhet a hőmérséklet, hétvégére pedig országszerte 35 fok feletti maximumokra lehet számítani. A legforróbb térségekben szombattól akár 40–41 Celsius-fokos csúcshőmérséklet is előfordulhat.
Kátai-Németh Vilmos szociális- és családügyi miniszter szerdán a Facebook-oldalán jelentette be, hogy a vörös kódot jövő kedd éjfélig meghosszabbítják.
„A hőség miatt nagy veszélynek vagyunk kitéve, főleg a gyermekek, az idősek, a fogyatékossággal élők, a betegek és hajléktalan embertársaink, ezért figyeljünk egymásra.”
A vörös kód eredetileg szombat hajnalban lépett életbe, és kedd éjfélig tartott volna, azonban a várható extrém hőmérsékletek miatt szükségessé vált az intézkedés meghosszabbítása.
A hőség mellett a légkör sem marad teljesen nyugodt. A HungaroMet elsőfokú, citromsárga riasztást adott ki heves zivatarok veszélye miatt.
A meteorológiai szolgálat szerint elsősorban a déli határ menti térségekben alakulhatnak ki zivatarok, amelyeket erős vagy viharos, óránként 55–70 kilométeres széllökések, kisebb méretű jég és rövid idő alatt lehulló intenzív csapadék kísérhet.
Az előrejelzés szerint helyenként 10–20 milliméter eső is hullhat rövid idő alatt, ugyanakkor estére várhatóan megszűnnek a zivatarok.
