KezdőlapHírekA Microsoft vezérigazgatója szerint az AI csak akkor fog „igazán számítani, ha...

A Microsoft vezérigazgatója szerint az AI csak akkor fog „igazán számítani, ha gyakorlati haszna lesz”

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója egy nemrégiben adott interjúban fejtette ki a véleményét a mesterséges intelligenciával (AI) és annak valódi értelmével kapcsolatban. Úgy véli, az emberiségnek még nem sikerült az AI iránti izgalmat és a fejlesztésére fordított hatalmas pénzösszegeket arra fordítania, ami igazán számít: a reálgazdaság jelentős növekedésére – adta hírül a Gizmodo technológiai weboldal.

Nadella megjegyzései egyértelműen a technológiai iparágnak szólnak, és arra szólítja fel annak bennfenteseit, hogy ne táplálják tovább az úgynevezett „mesterséges általános intelligenciák” (AGI) körüli lelkes spekulációkat, amelyek azt ígérik, hogy a legtöbb feladatban helyettesíthetik az embert, szűrték le a lényeget a szaklap újságírói.

Nadella lényegében kiemelte, ez nem fog megtörténni, és szerinte ez felesleges figyelemelterelés egy olyan időszakban, amikor az iparágnak pragmatikusnak kell lennie, és egyszerűen csak pénzt kell keresnie, mielőtt a befektetők elveszítik a türelmüket.

A Microsoft vezetője a Dwarkesh Podcast hallgatóinak megnevezte az AI valódi hatásának mérésére szolgáló fő kritériumot. Azt állítja, a sikert a globális gazdasági növekedéssel kellene mérni, nem pedig az AI-modellek azon képességének önkényes mércéivel, hogy olyan kihívásokat oldjanak meg, mint a homályos matematikai rejtvények. Ezek önmagukban érdekesek, de nincs gyakorlati hasznuk – hangsúlyozta a beszélgetés során Satya Nadella.

A Microsoft a fő pénzügyi támogatója az OpenAI-nak – egy olyan cégnek, amelynek vezérigazgatója, Sam Altman régóta terjeszt olyan rémhíreket, miszerint a mesterséges intelligencia átveheti a világuralmat, még akkor is, ha nemrég kiadott egy kiáltványt, amelyben fényes jövőt képzel el az emberiség számára, az AI fejlődésének köszönhetően.

„Ha ez a robbanás, ez a bőség, az intelligencia rendelkezésre álló úgynevezett árucikk, akkor az első dolog, amit meg kell néznünk, az a GDP növekedése. Itt van az a pont, ahol egy kicsit elhamarkodottá válik ez az AGI körüli felhajtás. Amikor azt mondjuk, hogy ez olyan, mint az ipari forradalom, akkor lássunk valamilyen, az ipari forradalommal egyenértékű gazdasági növekedést is” – hangsúlyozta a Microsoft vezérigazgatója mindezt úgy, hogy a cége azon vállalatok között van, akik részt vesznek az új Trump-kormány által bejelentett nagyszabású „Csillagkapu” (Stargate) projektben, amelynek célja, hogy eddig még soha nem látott összegeket, akár 500 milliárd dollárt fektessen be a „nagyon szükséges” AI-infrastruktúrába, például adatközpontokba.



Nadella szerint ahhoz, hogy bebizonyosodjon, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése valóban olyan fontos (vagy akár fontosabb), mint a gőzgép felfedezése, a bolygó GDP-jének legalább 10 százalékos inflációval korrigált növekedésére lenne szükség, az AI-technológiák közvetlen eredményeként. Azt is kihangsúlyozta, a vállalatok és kormányok által az AI-be már befektetett több százmilliárd dollár nem számít valódi GDP-növekedésnek, mert végül is a kifejlesztett termékek iránt valódi keresletnek kell lennie. Ellenkező esetben ezek a vállalatok össze fognak omlani.

A szakértők úgy vélik, a Microsoft jelenlegi vezetőjének nyilatkozatai inkább az elvárásokat hivatott mérsékelni egy olyan időszakban, amikor a mesterséges intelligencia a virágkorát éli.

Megjegyzései ellenére, Nadella cége továbbra is dollármilliárdokat fektet be, hogy versenyképes maradjon az AI-szektorban, amely bár csábító, nem mindenki van meggyőződve a valódi hatékonyságáról. Számos iparágban ugyanis a vállalatok küzdenek az eddig kifejlesztett AI-eszközök alkalmazásával – vagy azért, mert nem kézenfekvő számukra az AI-technológia bevetése a kritikus helyzetekben, vagy mert nem tudják, hogyan kell optimálisan használni.

Tavaly októberben például Gary Marcus, a kognitív tudomány, az idegtudomány és a mesterséges intelligencia határterületén végzett élvonalbeli munkájáról ismert kutató is alátámasztotta: „Az OpenAI eladta az univerzális, mindenre használható AI-álmát, és 2023-ra gyakorlatilag minden nagyvállalat ennek a használatát tanulmányozza. 2024-ben azonban a szakterület számos jelentése csalódásról szól: a technológia még nem elég megbízható a gyártáshoz, mert olyan problémákba ütközik, mint a hallucinációk és a buta hibák” – magyarázta a kutató, megjegyezve: „ennek eredményeként sok vállalkozás kezd óvatos lenni” az AI ígéretével kapcsolatban. Továbbá sok bank is megpróbálta már helyettesíteni az alapszintű ügyfélszolgálatokat chatbotokkal, de az eredmények általában gyengék voltak.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet