KezdőlapHírekSteve Witkoff éles hangú üzenete Donald Trumpnak. Mi a leggyorsabb út a...

Steve Witkoff éles hangú üzenete Donald Trumpnak. Mi a leggyorsabb út a békéhez Ukrajnában a követ szerint?

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Kevesebb mint 48 órával azután, hogy Steve Witkoff, az Egyesült Államok különmegbízottja vacsorát tartott az orosz elnök, Vlagyimir Putyin Washingtonba küldött tárgyalópartnerével, már a Fehér Házban egyeztetett Donald Trump elnökkel.

A találkozón egyértelmű és éles hangvételű üzenetet fogalmazott meg: szerinte a leggyorsabb út az ukrajnai tűzszünethez az lehetne, ha az Egyesült Államok támogatná azt a stratégiát, amely elismeri Oroszország tulajdonjogát a négy, kelet-ukrajnai régió felett – Donyeck, Luhanszk, Zaporozsje és Herszon –, amelyeket Moszkva 2022-ben próbált meg illegálisan annektálni.

Ezt az információt két amerikai tisztviselő és öt, az ügyet jól ismerő forrás is megerősítette a Reuters-nek. Witkoff korábban már nyilvánosan is kiállt e javaslat mellett, például egy Tucker Carlsonnak adott interjúban, amelyben az oroszbarátnak tűnő véleménye nagy port kavart. Kijev azonban ismételten visszautasította ezt az elképzelést, és több amerikai, illetve európai diplomata is úgy véli, hogy ez a terv gyakorlatilag Oroszország maximalista követeléseinek elfogadását jelentené.

A Trump elnökkel folytatott megbeszélésen Keith Kellogg tábornok – Trump ukrajnai ügyekért felelős hivatalos megbízottja – határozottan elutasította Witkoff elképzelését. Két forrás szerint így fogalmazott: Ukrajna hajlandó tárgyalni bizonyos feltételekről a vitatott területekkel kapcsolatban, de soha nem fogja egyoldalúan átengedni ezek teljes tulajdonjogát Oroszországnak.

A megbeszélés döntés nélkül zárult – Trump nem változtatott az amerikai külpolitikai stratégián, és egyelőre nem kötelezte el magát Witkoff irányvonala mellett. Az amerikai diplomácia belső megosztottsága azonban egyre élesebb: a Fehér Ház és más kormányzati szereplők között fokozódik a vita arról, hogyan lehetne kiutat találni az orosz-ukrán konfliktus patthelyzetéből.

Witkoff és Kellogg véleménye élesen eltér egymástól – ezt megerősítette több amerikai tisztviselő, az ügyet jól ismerő személy, valamint négy nyugati diplomata is, akik aktív kapcsolatban állnak a washingtoni döntéshozókkal.



A helyzetet tovább bonyolította, hogy Witkoff – a szokásos diplomáciai protokollt megszegve – a Fehér Házi találkozó előtt saját otthonába hívta vacsorára Kirill Dmitrijevet, az orosz tárgyalóküldöttet.

Dmitrijev a 2022-es invázió óta amerikai szankciók hatálya alatt áll, ezért az eset komoly aggodalmat keltett a Fehér Ház és a külügyminisztérium köreiben. A vacsorát végül biztonsági okokból átszervezték, és hivatalosan a Fehér Házban tartották meg.

Az eset, valamint Witkoff nyilatkozatai azonnali reakciókat váltottak ki: több republikánus képviselő is aggodalmát fejezte ki a Capitol Hillen. Egy, az ügyet ismerő forrás szerint annyira nyugtalanítónak találták Witkoff oroszbarát megnyilvánulásait, hogy felhívták Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót és Marco Rubio külügyi bizottsági tagot is, hogy hivatalos panaszt tegyenek.

Donald Trump januári hivatalba lépése óta új irányt szabott az amerikai külpolitikának, és egyre nagyobb nyomást helyez Ukrajnára a tűzszünet elfogadása érdekében – még akkor is, ha ezzel a térség jövőjét súlyosan befolyásoló kompromisszumokra lenne szükség.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet