KezdőlapHírekZelenszkij keményen nekiment a lengyel elnöknek: Orbán Viktorhoz hasonlította, és súlyos figyelmeztetést...

Zelenszkij keményen nekiment a lengyel elnöknek: Orbán Viktorhoz hasonlította, és súlyos figyelmeztetést küldött

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!


Újabb éles diplomáciai feszültség alakult ki Ukrajna és Lengyelország között, miután Volodimir Zelenszkij nyíltan bírálta Karol Nawrocki lengyel elnököt, és kijelentette: olyan politikai utat választott, amely szerinte már máshol is súlyos következményekhez vezetett.

Hirdetés

Az ukrán elnök szerint Nawrocki egyre inkább Orbán Viktor stratégiáját követi, amikor belpolitikai célokra használja fel az Ukrajnával kapcsolatos vitákat.

Zelenszkij figyelmeztetése kemény volt és egyértelmű.

„Orbán is ezt tette. Ez egy rossz ügy. Úgy gondolom, rosszul fog végződni” – fogalmazott az ukrán államfő.

Hirdetés

Egy kitüntetés visszavonása robbantotta ki az újabb vitát

A konfliktus közvetlen előzménye Karol Nawrocki pénteki döntése volt, amellyel visszavonta Zelenszkijtől a lengyel állam legmagasabb kitüntetését, a Fehér Sas-rendet – írja a Kyiv Post.

Ez a lépés újabb fejezete annak a hónapok óta erősödő politikai és történelmi vitának, amely Varsó és Kijev között egyre mélyebb törésvonalakat rajzol.



A háttérben a második világháborús emlékezetpolitika, valamint a jelenlegi háborús szolidaritás kérdései állnak.

Zelenszkij szerint a döntés valójában nem Ukrajnáról szól.

Hirdetés

„Ezt kizárólag választási manővernek tekintem. Karol Nawrocki elnök a pártja nevében a miniszterelnöki posztért küzd Tusk miniszterelnök ellen. Ennek semmi köze hozzánk, ez a saját belső ügyük” – mondta az ukrán elnök.

Zelenszkij szerint politikai fegyver lett Ukrajna

Az ukrán vezető azt állítja, hogy a lengyel elnök tudatosan erősíti az ukránokkal szembeni negatív hangulatot azért, hogy politikai támogatást szerezzen saját táborában.

Szerinte ez a taktika veszélyes.

„A gyűlöletből nem lehet politikai hasznot húzni, mert hosszú távon ez rossz kapcsolatokhoz vezet a nemzetek között” – hangsúlyozta.

A kijelentés különösen érzékeny időszakban érkezett, amikor Lengyelország az egyik legfontosabb európai támogatója maradt Ukrajnának az orosz háború alatt.

A történelmi sebek újra felszakadtak

A kitüntetés visszavonása mögött egy újabb vitatott lépés is áll.

Zelenszkij nemrég jóváhagyta, hogy az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) nevét egy ukrán katonai egység viselje. Ez komoly felháborodást váltott ki Lengyelországban.

Az UPA a második világháború alatt működött, és a lengyel történelmi emlékezetben súlyos felelősséget visel a volhíniai mészárlásokért, amelyek során tízezrek haltak meg.

Zelenszkij azt is elárulta, hogy első találkozásuk alkalmával Nawrocki egy, a volhíniai tragédiáról szóló könyvet adott neki ajándékba.

„Elmentem hozzá, és az ajándék, amit kézfogáskor adott nekem, egy könyv volt a volhíniai tragédiáról. Eddig nem beszéltem erről. Nem mondtam el az embereknek. Most nyíltan beszélünk róla, mert ő olyan lépéseket tesz, amelyeket én tévesnek tartok” – mondta.

Zelenszkij: Lengyelországnak kapcsolatokat kellene építenie

Az ukrán elnök szerint a két ország közötti együttműködés most fontosabb, mint valaha.

Arra emlékeztetett, hogy Lengyelország demokrácia, és ebben a helyzetben a kapcsolatok erősítése lenne az érdek.

„Lengyelország demokrácia, nem monarchia” – fogalmazott.

Azt is hozzátette, hogy Ukrajna jelenleg nemcsak saját magát védi, hanem Európát is, beleértve Lengyelországot.

A két ország kapcsolata az elmúlt években példátlanul szoros lett a háború miatt, most mégis egyre több jel utal arra, hogy a múlt árnyai és a belpolitikai érdekek újra komoly feszültségeket szülnek.

Hirdetés
RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet