A filodendronok talán a legnépszerűbb szobanövények közé tartoznak, amik nem különösebben igényesek, de fontos, hogy helyesen gondjukat viseljük, hogy egészségesek maradjanak. Ezek a növények általában világos vagy félárnyékos, kellemesen meleg és párás helyen érzik magukat legjobban, és fontos, hogy biztosítsuk számukra a megfelelő feltételeket.
A filodendronok Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben őshonos növények, és több mint 200 különböző faj tartozik ebbe a nemzetségbe. Vannak köztük kúszó és nagyméretű, felfelé növő példányok is, és mindegyikük rendkívül mutatós lehet szobanövényként.
Ha a filodendron levelei sárgulni kezdenek, az annak a jele, hogy valami nincs rendben a növénnyel. De ahhoz, hogy orvosold a problémát, előbb meg kell állapítanod, pontosan mi okozhatja azt.
3 ok, amiért a filodendron levelei sárgulni kezdenek
1. Alul- vagy túlöntözés
A nem megfelelő öntözés gyakran lehet a filodendronok sárgulásának oka. Ha túlöntözzük a növényt, a gyökerek elázhatnak és oxigénhiányosak lesznek, ami gyökérrothadáshoz vezet. Ennek következtében a növény tápanyag- és vízfelvevő képessége csökken, ami a levelek sárgulásához vezet. Ugyanakkor a túl kevés víz is okozhatja a problémát a kiszáradás és a tápanyaghiány miatt.
Fontos, hogy megtaláljuk a növénynek megfelelő egyensúlyt az öntözésben. Figyelj arra, hogy jó vízelvezető talajba ültesd a növényt, és a cserép alján legyenek vízelvezető lyukak, hogy a fölösleges víz kifolyhasson.
Akkor öntözz, amikor a talaj felső néhány centimétere száraznak tűnik. Rendszeresen ellenőrizd a talaj nedvességét, különösen, mivel a növény vízigénye az évszakok függvényében is változhat.
2. Fényhiány
A filodendronoknak megfelelő fényviszonyokra van szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek, és ha nem kapnak elég fényt, a leveleik sárgulni kezdhetnek.
Ez azért következik be, mert a növény a rendelkezésére álló fénymennyiséggel csak bizonyos számú levelet képes fenntartani, ezért a régebbi levelek kezdenek megsárgulni és elhalni. Ennek elkerüléséhez biztosíts a növénynek sok közvetett fényt. Tarthatod például egy világos ablakpárkányon, vagy az ablak közelében – de figyelj arra is, hogy ne érje túl sok közvetlen napfény, mert az megégetheti a leveleket.
Ha nem tudod biztosítani a szükséges természetes fényt, vásárolhatsz növénytermesztéshez kialakított LED lámpákat is.
3. Kártevők
A levelek sárgulását kártevők is okozhatják. A leggyakoribb bűnösök a takácsatkafélék, a levéltetvek, a viaszos pajzstetvek és pajzstetvek. Ezek a kártevők a növény nedvével táplálkoznak, ami hervadáshoz és a levelek sárgulásához vezethet.
A korai felismerés és a gyors cselekvés elengedhetetlen ahhoz, hogy megmentsük a növényt. Rendszeresen vizsgáld meg a növényeidet, különösen a levelek fonákját, ahol a kártevők hajlamosak elrejtőzni. Ha a probléma jeleit észleled, szigeteld el a növényt, hogy megakadályozd a fertőzés terjedését.
Kezeld az érintett növényt kíméletes rovarölő szappannal vagy neem olajjal. Ezek a természetes szerek segíthetnek a kártevők elleni védekezésben anélkül, hogy károsítanák a növényt vagy a környezetet. Előfordulhat, hogy súlyosabb fertőzés esetén kémiai rovarölő szerekhez kell folyamodnod, de ez esetben légy óvatos, és kövesd pontosan a csomagoláson található útmutatást.
A megsárgult leveleket érdemes eltávolítani, hogy megelőzzük a további problémákat, illetve elősegítsük a növény fejlődését. Ehhez mindig használj tiszta metszőollót, hogy ne terjeszd az esetleges betegségeket, és ne tépkedd a leveleket, mivel ezzel további sérüléseket okozhatsz a növénynek.
Ha csak egy-két sárguló levelet fedezel fel, az még nem feltétlenül ad okot az aggodalomra, hiszen ez a növény életciklusának természetes része – az idősebb levelek természetes módon elsárgulnak és lehullnak. Ha azonban több levél is látványosan sárgulni kezd, az már problémát jelent, és ki kell derítened a felsorolt lehetőségek közül melyik állhat a háttérben.