Az érett, zamatos, lédús paradicsom, minden kertész álma. Ezek a trükkök, amiket díjnyertes kertészek is alkalmaznak, biztosíthatják, hogy az erőfeszítéseid megtérüljenek. A legtöbb „titkos” trükk valójában roppant egyszerű, de könnyen elkerülheti a figyelmünket.
1. Mély és alapos talaj-előkészítés
A paradicsom szereti a gazdag, jó vízelvezetésű, mély talajt, amely lehetővé teszi a könnyű gyökérfejlődést. Ehhez érdemes jóval előbb előkészíteni az ágyásokat. Körülbelül 60 centi mély lyukakat kell ásnunk, ami ugyan nem könnyű feladat, de a paradicsomok később meghálálják az erőfeszítéseinket.
Az első 15 cm-t töltsük fel szerves anyaggal, például trágyával, tojáshéjjal, levélkomposzttal stb. Keverjük bele a földet, és alaposan forgassuk át.
Ezt a műveletet érdemes még ősszel elvégezni, aztán lefedni az ágyásokat fekete műanyag fóliával, hogy a talaj meleg maradjon, és a természet és a talajban élő szervezetek a tél folyamán elvégezhessék varázslatos munkájukat.
Amikor a paradicsompalánták tavasszal készen állnak a kiültetésre, ássunk 30 cm mély és széles gödröket mindegyiknek. Távolítsuk el az alsó leveleket, és helyezzük a növényeket mélyen a lyukakba.
Töltsük fel a lyukakat föld és komposzt keverékével, és adjunk hozzá egy marék keserűsót vagy 10-10-10 műtrágyát is.

2. Mély öntözés
A hosszabb időközönkénti mély öntözés jobb, mint a gyakori, de kevésbé alapos öntözés.
A mélyen öntözött paradicsompalánták erős gyökérzetet fejlesztenek, amik erősebbé teszik a növényt, és így a talaj mélyebb rétegeiben lévő tápanyagokhoz is hozzáférnek. A gyökerek ugyanakkor nem sérülnek, ha a talaj felső rétege kiszárad.
A következőképpen gondoskodhatunk a mély öntözésről:
Fúrjunk több lyukat egy vödör vagy műanyag hordó aljához közel. Ássuk a vödröt a paradicsomágyásba a tetejétől néhány centire. Töltsük meg a vödröt félig komposzttal. Ültessünk 3-4 paradicsompalántát a vödör köré. Töltsük meg a vödröt vízzel, amikor öntözni szeretnénk a paradicsomainkat.
Ez nem csak a mélyen gyökerező növények jó vízellátását biztosítja, hanem egy adag tápláló komposztteát is. Az öntözés gyakorisága az időjárási viszonyoktól függ, de körülbelül hetente egyszer vagy kétszer lehet rá szükség.

3. Mulcsozás
A mulcsozásnak több oka is lehet, a paradicsom esetében a talaj védelme és a gyomnövények elnyomása mellett a talaj melegen tartása is fontos szempont.
Legjobb természetes anyagokat használni, a levelek, fűnyesedék vagy szalma segít a talaj termékenységének növelésében is, miközben lebomlik. Mulcsozzunk rögtön a palánták kiültetése után, néhány centi vastagon, hogy biztosítsuk a megfelelő szigetelést.
Jó választás lehet a műanyag fólia is, mert szigeteli a talajt, és védi a növényt. A piros műanyag fólia használata 12%-kal is növelheti a terméshozamot, valószínűleg azért, mert piros fényt ver vissza a növényekre.
4. Gondoskodjunk támaszról a növényeknek
A megfelelő támasz nélküli paradicsompalánták egy darabig egyenesen nőnek felfelé, majd eldőlnek, és azután horizontálisan nőnek a talaj közelében. Így kevesebb termésre számíthatunk, ráadásul a földön fekvő növények hajlamosabbak a betegségekre is.
Támaszként karók, rácsok vagy paradicsomketrecek is használhatók. Már a növények kiültetésekor helyezzük el ezeket, hogy később ne sérüljön a gyökérzet.
Ne kössük ki a növényeket az első virágok megjelenéséig. Használjunk rugalmas kötelékeket, például rongydarabokat vagy harisnyát.

5. Metszés
Amikor az első virágok megjelennek, távolítsuk el a kisebb hajtásokat és kössük a növényt a támasztékhoz. Ha bokrosabb növényt szeretnénk, hagyjunk meg 2-3 egészséges ágat az első 2-3 elágazásban az első virágok fölött.
Folyamatosan távolítsuk el a felesleges hajtásokat, hogy a növény a virágzásra és termésre tudja összpontosítani az energiáit.
6. Trágyázás, tápszerezés
A kiültetés utáni néhány hét a gyökerek és a levelek kifejlődésének időszaka. Ez alapozza meg a várható termés gazdagságát.
Ültetéskor jó minőségű komposzttal és 10-10-10 NPK műtrágyával kezdjünk. A nitrogén a levelek és a szárak fejlődését segíti, a foszfor a gyökérnövekedést, a kálium pedig a virágzás és a termés megalapozását.
Az első 4 hét után térjünk át az alacsony nitrogén- és magas káliumtartalmú műtrágyára, hogy mérsékeljük a vegetatív növekedést és elősegítsük a termés fejlődését.
7. Csúcshajtások eltávolítása
Ez az utolsó metszési lépés, amit sokan figyelmen kívül hagynak. El kell távolítanunk a szárak végeit, hogy megállítsuk a növényt a növekedésben. Ezáltal biztosíthatjuk, hogy minden tápanyagot a termések érésére fordít. Ezt körülbelül 4 héttel az első fagyok beállta előtt kell megtennünk.
Ha megfogadod ezeket a tanácsokat, és odafigyelsz a részletekre, idén te is bőséges és ízletes paradicsomtermésre számíthatsz.