KezdőlapHobbyA kertészek titka: ezzel permetezd a bazsarózsákat tavasszal, hogy látványosan virágozzanak

A kertészek titka: ezzel permetezd a bazsarózsákat tavasszal, hogy látványosan virágozzanak

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A bazsarózsa a tavasz igazi csodája. Összetéveszthetetlen illatával és elragadó szépségével kényezteti nemcsak a szemünket, hanem az érzékeinket is úgy a kertben, mint a vázákban. Ahhoz, hogy a virágaid a legszebb pompájukban tündökölhessenek, gondosan kell ápolnod őket. Ez azt jelenti, van egy trükk, amit ha beiktatsz a kertészkedésbe, a leglátványosabb bazsarózsákban gyönyörködhetsz!

Május a bazsarózsa szezonja, ami egy elég rövid időszak, de mindenképp megéri a legtöbbet kihozni belőle. A bazsarózsa érzékeny növény, megfelelő gondozással azonban évekig onthatja magából a virágokat. Ültetés szempontjából, a gumóit nem kell nagyon mélyre ásni – ez egy nagyon fontos tudnivaló.

A lágyszárú bazsarózsa koronájának néhány centivel a föld felett kell lennie, mivel a téli hidegre van szüksége a tavaszi virágzás serkentéséhez. A gumóit nem szabad 5-10 cm-nél mélyebbre ültetni, különben 2-4 évvel késleltetheti a virágzást. A fás szárú bazsarózsákat valamivel mélyebbre ültetjük.

A bazsarózsák ültetésének legjobb időpontja az ősz, amikor a talaj még meleg, így a következő tavasz előtt már jól beilleszkedhetnek a környezetükbe. A bazsarózsabokroknak sok napfényre van szükségük, lehetőleg legalább napi 6 órára, hogy virágokban gazdagok legyenek. Kerüljük a házfal vagy kerítés közelébe való ültetést.

Mivel permetezzük a bazsarózsákat tavasszal, hogy látványosan virágozzanak?

A bazsarózsáknak termékeny, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, hogy a gyökerek ne tocsogjanak a vízben. Az ültetés előkészítésekor szerves trágyát keverhetsz homokos, kavicsos talajhoz. Az ideális föld számukra a jól lebomlott mohával dúsított agyagos talaj. A bokrok körüli talajt lazán kell tartani.

A következő évi gazdag virágzás érdekében a bazsarózsákat ősszel káliumban gazdag műtrágyával kell táplálni. Kerüljük a bazsarózsa túlzott öntözését, különösen a szárazság idején. Ami a későbbi gondozását illeti, vágd le a bokrokról a virágokat, amikor azok hervadni kezdenek, lehetőleg az első erősebb csomópont felett. Az érett bazsarózsa virágaiból lekvár készíthető.

A bazsarózsabokrot ősszel vissza lehet vágni, hogy eltávolítsuk a lombozatot, és ezzel elriasszuk a kártevőket és a betegségeket. Ha a betegségek előfordulnak, a beteg részek kivágásával, a bokrok ritkításával és rendszeres vegyszeres kezeléssel lehet ellenük védekezni.

Védd meg a bazsarózsáidat a legádázabb kártevőktől: a tetvektől és a hangyáktól. Használhatsz természetes készítményeket, vagy a szaküzletekben kapható speciális rovarölő szereket is bevetheted.

Miután elvirágoztak, a bazsarózsákat nyáron is locsolni kell, takarékosan, főleg július-augusztusban, amikor a növény már a következő idényére készül. Ha szaporítani szeretnéd, akkor azt ősszel, szeptember-októberben ajánlatos megtenned. Ásd ki a gumókat, vigyázva a törékeny föld alatti hajtásokra. A szaporításhoz kiszedett gyökereknek legalább két jól fejlett rügyet kell tartalmazniuk.

Ha betartod ezeket a szabályokat, a legszebb bazsarózsákban gyönyörködhetsz majd sok-sok tavaszon át!

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet