Ha van valami, ami minden tavasszal problémát jelent a kertészeknek, az az, hogy új virágföldet kell vásárolniuk a függőkosarakhoz, konténerekhez és cserepes növényekhez. A jó hír azonban az, hogy ennek nem kell feltétlenül így lennie, hiszen az elhasznált virágföldet újra fel lehet használni, ha feltöltjük azt tápanyagokkal.
Hogy lehet megmenteni és újra felhasználni a virágföldet a függőkosarakból, konténerekből és cserepekből?
A szezon végére a konténeres növények földje általában száraz, kérges és morzsalékos. Ráadásul a növények gyökerei is teljesen átszövik azt, különösen akkor, ha a növények kinőtték az ültető edényüket.
Olvasd el ezt is: Egy anya levele felnőtt gyerekéhez, amit mindenkinek el kellene olvasnia: „Bocsáss meg, hogy már nem lehetek számodra az, aki egykor voltam”
Az is igaz, hogy ekkorra a talaj tápanyagainak nagy része már régen elfogyott. De a régi virágföld még mindig sok értéket hordoz magában, és egy kis munkával új életre lehet kelteni.
A régi virágföld könnyű, és sok szerves anyagot tartalmaz, ráadásul az előzőleg ültetett növények gyökerei és egyéb részei – például az elhalt levelek – is sok tápanyagot tartalmaznak, amit mind visszaadnak a talajnak, ha lebomlanak, és tulajdonképpen ebben rejlik a trükk.
Ahhoz, hogy az egyszer már felhasznált virágföldbe újra növényeket ültethessünk, újra termékennyé kell tennünk azt. Ennek pedig van néhány egyszerű módja.
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
Hozz létre egy komposztkupacot virágföldből
Az egyik legegyszerűbb és legjobb módszer a régi virágföld megmentésére, feltöltésére és újrafelhasználására az, ha komposztkupacot hozunk létre belőle. Ez lehetővé teszi, hogy késő ősszel, a tél folyamán és kora tavasszal egyszerű, de gyorsan lebomló anyagokat adjunk hozzá. Ezek az anyagok aztán feltöltik a régi földet, így a tavaszi ültetéskor már újra tele lesz tápanyagokkal.
A kert egyik sarkában, egy régi talicskában, egy hordóban vagy akár egy ládában is létrehozhatod a komposzthalmot. A lényeg az, hogy olyan helyet válassz, ahol elfér az összes régi föld, valamint azok a további anyagok, amiket hozzáadsz a komposztáláshoz.
Kezd azzal, hogy az összes régi virágföldet hozzáadod a halomhoz, a gyökerekkel és egyéb növényi hulladékkal, például elszáradt levelekkel együtt – ezeket előbb aprítsd fel, hogy könnyebben lebomoljanak. Ehhez akár egy fűnyírót is használhatsz.
A talaj feltöltése tápanyagokkal

Ha ezzel megvagy, további anyagokat kell hozzáadnod a komposztkupachoz, például zöld fűnyesedéket, felaprított száraz leveleket, kávézaccot és apróra vágott zöldséghéjat. A legfontosabb, hogy mindent felapríts, mert így gyorsabban megy végbe a bomlási folyamat.
Késő őszig olyan sok komposztálható anyagot adj a kupachoz, amennyit csak tudsz – lehetőleg a talaj tömegének kétszeresét. Amikor új anyagokat adsz hozzá, mindig forgasd át a kupacot, hogy gyorsabban felmelegedjen és beinduljon a bomlási folyamat.
Késő ősszel hagyd abba az új komposztanyagok hozzáadását, így elegendő idő áll majd rendelkezésükre ahhoz, hogy teljesen lebomoljanak. A tél folyamán már csak kávézaccot adj hozzá a halomhoz, ez tele van tápanyagokkal, és komposztálási szempontból inaktív anyagnak számít, így nem növeli a bomlási folyamat idejét.
A tavasz beköszöntével keverj a kupachoz egy kevés új virágföldet és gilisztaürüléket. Ezek segítenek a talaj termékenységének növelésében. Ami a mennyiségeket illeti, egy rész gilisztaürüléket és 3 rész új virágföldet kb. 15-20 rész komposzttal keverjünk össze.
A régi virágföld hozzáadása a meglévő komposztkupachoz
A használt virágföldet hozzáadhatjuk a meglévő komposzt halomhoz is, a növények leveleivel és gyökereivel együtt. Mindez gyorsan elkeveredik a komposztkupacban, és rengeteg tápanyagot ad ahhoz.
Az így keletkező humuszt a következő tavasszal egyenlő arányban keverheted friss virágfölddel, és már el is kezdheted az ültetést.