A kullancsok számos betegséget idézhetnek elő kutyáknál. A kullancscsípés okozta bénulásért egy olyan erős toxin felelős, amit a kullancs a nyálával juttat a kutya véráramába. Az állatorvosok figyelmeztetik a kutyatulajdonosokat a kullancsbénulás figyelmeztető jeleire, amelyek napokkal a parazita csípése után jelentkezhetnek.
A kutyák hajlamosak erre a gyors lefolyású, progresszív betegségre, ha bizonyos kullancsfajok csípik meg őket, és bár felépülhetnek, a gyógyulási folyamat kiszámíthatatlan lehet.
A kullancsbénulás jelei általában a csípés utáni 5-9 napban jelentkeznek, és jellemzően a hátsó lábakban kezdődnek koordinációs zavarokkal és járási rendellenességekkel, és ezek fokozatosan felerősödnek, amíg a kutya már egyáltalán nem tudja használni a lábát.
Ez a bénulás a következő 24-48 órában gyorsan előrehalad, és a mellső lábakat, a légzésben részt vevő izmokat, sőt néha még az arc idegeit is érinti. A kullancsbénulást nehéz lehet diagnosztizálni, és a progresszió valamint a gyógyulás kiszámíthatatlan lehet.
Ha azt tapasztalod, hogy kedvenced szellemi vagy fizikai képességeiben, mozgáskészségében változás mutatkozik, azonnal fordulj állatorvoshoz.
A szakértők szerint a kullancsbénulás tüneteinek ellenőrzésénél kiemelten fontos odafigyelni a kutya lábaira, mivel azokon bármilyen változás a betegség korai jele lehet.
Egyéb lehetséges tünetek:
• az arcideg bénulása, csökkent állkapocs tónus és szemreflexek;
• gégeműködési zavarok, az ugatás minőségének és hangerejének megváltozása;
• aspirációs tüdőgyulladás a gége diszfunkciójának másodlagos következményeként;
• légzési nehézségek;
• csökkent izomtónus;
A kullancsbénulás kezelése általában a kullancs eltávolításával történik a további méreganyag felszabadulásának megakadályozása érdekében, ezután pedig megelőző jellegű szereket alkalmaznak, amik elpusztítják az esetlegesen jelen lévő, fel nem fedezett kullancsokat, és megakadályozzák a jövőbeli fertőzéseket.
Egyes kutyák, amelyek túlélték a kullancsbénulást, természetes immunitással rendelkezhetnek, bár nem ismert, hogy ez az immunitás meddig tart.
Egyes állatorvosok hiperimmunis kutyák vérét, vagy kullancsellenes szérumot használnak más, kullancsbénulásban szenvedő kutyák kezelésére. Ez segíthet a gyógyulási folyamat felgyorsításában, de az előnyeit és kockázatait előzőleg mindenképpen tisztázni kell az állatorvossal.
Hogy lehet biztonságosan eltávolítani a kullancsot a kutyákból
Fontos, hogy ha észrevesszük az élősködőt, minél gyorsabban eltávolítsuk az állatból, de nagyon óvatosnak kell lennünk. A kullancsokat nehéz lehet észrevenni kedvencünk bundájában, de általában akkor válnak a legnyilvánvalóbbá, amikor a kezünkkel végigsimítunk a kutya fején, fülén, nyakán vagy lábán.
A legmegfelelőbb eszköz a kullancs eltávolítására a speciális kullancscsipesz és kullancskanál. Mindig figyelni kell arra, nehogy letörjön a vérszívó feje, ellenkező esetben az továbbra is toxinokat bocsáthat ki a kutya testébe.
Soha ne próbáljuk meg kézzel kihúzni vagy kikaparni a kullancsot, és ha véletlenül letörik a feje, azonnal forduljunk állatorvoshoz.