Az uborka az egyik legkönnyebben termeszthető kerti növény, még akkor is, ha magról ültetjük. De néha előfordul, hogy a sötétzöld, ropogós uborka helyett sárguló terméseket találunk a növényen, és ez arra utal, hogy valami nincs rendben.
Ismerd meg az uborka sárgulásának 5 leggyakoribb okát, és tudd meg, mit tehetsz a probléma ellen.
1. Túlérett termés
Minél nagyobbra hagyod nőni az uborkákat a növényen, annál valószínűbb, hogy megsárgulnak. Ha bizonytalan vagy a betakarítás ideális időpontját illetően, nézd meg a növény címkéjét vagy a vetőmag csomagolását, amely általában jelzi a betakarítható termés ideális méretét.
Jobb inkább az optimális méretre hagyatkozni, mint egyszerűen az ajánlott időtartamra, mert az érési folyamatot számos tényező befolyásolhatja, beleértve az időjárási viszonyokat is. Ráadásul, amikor a növény teremni kezd, egyszerre több különböző méretű uborka lehet rajta, és akár néhány nap alatt is nagy változások történhetnek. A sárga uborkákat azonnal le kell szedni, és komposztálni. Ha nem távolítjuk el ezeket, az lelassítja a további termések fejlődését.
2. Vízhiány
A sárguló termés annak a jele is lehet, hogy a növény nem kap elég vizet. Rendszeres, bőséges eső hiányában az uborkának gyakori öntözésre van szüksége. Amikor a talaj felső 5 centimétere száraznak tűnik, lassan, de alaposan öntözzük meg a növényt – mindig a töveknél öntözzünk, mert ha a levelek nedvesek, hajlamosabbak lesznek a gombás betegségekre.
Hőhullám idején, vagy ha erős, forró szél szárítja ki a talajt, akár naponta kétszer is szükséges lehet az öntözés. Ugyanakkor a mulcsozás is segíthet megtartani a nedvességet a talajban. Távolítsd el a megsárgult uborkákat, és öntözz gyakrabban. A cserépben, konténerben vagy magaságyásban termesztett uborkának még több vízre lehet szüksége.
3. Túlöntözés
A túl sok víz is okozhatja az uborkák sárgulását. Ez akkor fordulhat elő, ha rossz a talaj vízelvezetése, ezért, ha sokat esik az eső, a növények körül gyakran tócsákat is észlelhetünk.
Ilyen esetben nem sokat tehetünk azon kívül, hogy ritkábban öntözünk, de legközelebb, mielőtt kiültetnénk a növényeket, érdemes több szerves anyagot adni a talajhoz, hogy javítsuk a vízelvezetését. Ha cserepes növényről van szó, egyszerűen csak kevesebbet kell öntöznünk.
4. Tápanyaghiány
Mint minden olyan növénynek, amely rövid idő alatt nagy mennyiségben terem, az uborkának is szüksége van rendszeres tápszerezésre, mivel bizonyos tápanyagok, például a nitrogén vagy a kén hiánya a termés sárgulásához vezethet.
Használj magas nitrogéntartalmú tápoldatot, például halemulziót, hogy a tápanyagokat gyorsan eljuttathasd a növényhez. Kéthetente, vagy a csomagoláson szereplő ajánlásnak megfelelően ismételd meg a tápozást.
Ideális esetben talajvizsgálatot is kellene végezni, hogy ellenőrizd a talaj tápanyagszintjét és a pH-értéket, de mivel gyors cselekvésre van szükség, ezt már ősszel vagy a következő tavasszal érdemes elvégezned, hogy a következő terméssel már ne legyenek problémáid.
5. Lombozatvesztés
Perzselő melegben, különösen, ha a növény nem kapott elég vizet, az uborka levelei napközben lefonnyadnak. A levelek által általában árnyékolt termés ilyenkor teljes napfénynek van kitéve, ami sárgulást okoz. Ez lényegében azt jelenti, hogy a nap megégeti az uborkákat, és ahol a klorofill károsodik, sárga szín jelentkezik.
A lisztharmat is hasonló következményekkel jár, mivel ez a betegség is károsítja a leveleket. Ez a fertőzés különösen nedves vagy párás körülmények között terjed, és a levelek megbarnulnak tőle.
A megsárgult uborkákat nem tanácsos elfogyasztani, mert, bár ez nem feltétlenül veszélyes (ez a sárgulás okától is függ), nem is túl ízletes, már nem ropogós, sőt, gyakran pépes állaga lesz. Ezeket a terméseket a legjobb kidobni.