KezdőlapHobbyEzt kell tenni a bazsarózsával miután elvirágzott, hogy jövőre még szebb virágaid...

Ezt kell tenni a bazsarózsával miután elvirágzott, hogy jövőre még szebb virágaid legyenek

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A bazsarózsa (Paeonia) az egyik legkedveltebb tavaszi virág, ami nem is csoda, hiszen nagy, élénk színekben pompázó virágai romantikus szépségükkel gyönyörű látványt nyújtanak.

A bazsarózsák nemzetségébe körülbelül 35 különböző faj tartozik, vannak köztük lágyszárú, fás szárú és félfás fajták, teljesen télállók és kissé fagyérzékenyebbek is. Könnyen nevelhető, viszonylag lassan növő, hosszú életű növények, de ahhoz, hogy minden évben gazdagon virágozzanak, a virágzás utáni gondozás kritikus fontossággal bír. Tudd meg, mi a teendő késő tavasszal, kora nyáron, amikor a bazsarózsa bokrok elvirágzanak, és mi az, amire ősszel kell odafigyelned.

A bazsarózsabokrok átlagosan négy-hat hétig virágoznak késő tavasszal, kora nyáron, és azon évelő növények közé tartoznak, amelyeknek virágaiban a legtovább gyönyörködhetünk – minden egyes virág akár 10-12 napig is tündökölhet teljes pompájában. A legfontosabb azonban az, mit teszünk, amikor a virágok kezdenek elhervadni.

Az elhervadt virágok eltávolítása

Amint a bazsarózsa virágai kezdenek elhervadni, azonnal le kell vágni azokat a növényről. Ez nemcsak azért fontos, hogy a kert rendezettebb hatást keltsen, de segít, hogy a növény megőrizze az erőforrásait a következő évi virágzáshoz. Ha nem távolítjuk el a hervadó virágokat, a növény továbbra is tápanyagokat pazarol azok fenntartására, ahelyett, hogy elraktározná azokat a következő évi virágzáshoz.

Az elhervadt virágokat mindig tiszta, éles ollóval vágd le, hogy elkerüld a fertőzés kockázatát. Az is fontos, hogy mindig az első levelekig vágd vissza a hervadó virágfejeket, de a komolyabb metszéssel várj őszig, mivel a növénynek szüksége van a lombozatra, hogy további tápanyagokat vegyen fel, amiket aztán elraktározhat.

A bazsarózsa tápszerezése

A bazsarózsáknak szükségük van az extra tápanyagokra a gazdag virágzáshoz, és a tápszerezésnek két kritikus időpontja van – kora tavasszal, közvetlenül virágzás előtt, és nyáron, közvetlenül a virágzási ciklus után.



A kora tavaszi tápszerezés lendületet ad a virágzási ciklushoz, és a legjobb már akkor elkezdeni, amikor a bokor elkezd kihajtani.

Amikor a bazsarózsa elvirágzott, fontos, hogy újabb lendületet adjunk neki. A virágzás utáni tápszerezés segít a növénynek a gyors regenerálódásban, és tápanyagokat biztosít, amelyeket elraktározhat a következő évre.

A két legjobb természetes tápszer a bazsarózsák számára a komposzt és a csontliszt. A csontliszt a legrégebbi foszfortrágya típus, ami segít a növény gyökereinek energizálásában, a komposzt pedig rendkívül kiegyensúlyozott tápszer, ami sokféle tápanyagot tartalmaz.

Abban az esetben, ha műtrágya granulátumot használsz, érdemes alacsonyabb nitrogéntartalmú terméket választani. A bazsarózsáknak szükségük van nitrogénre, de a káliumra és a foszforra nagyobb mennyiségben. Az 5(N)-10(K)-10(P) arányú műtrágya kiváló választás a bazsarózsák számára.

A bazsarózsa bokrok ültetése, átültetése és szétválasztása

Az egyik legfontosabb dolog, amit a bazsarózsák gondozásáról tudni kell, hogy soha nem szabad rögtön virágzás után átültetni ezeket a növényeket.

A bazsarózsabokrok ültetésére, átültetésére és a nagyobb bokrok szétválasztására a legjobb időszak az ősz. Bár tavasszal is nekifoghatunk az ültetésnek, ebben az esetben számolnunk kell azzal, hogy a frissen ültetett bokrok az első évben nem hoznak virágot.

Az ősszel ültetett bazsarózsáknak ezzel szemben elég idejük van meggyökeresedni a fagyok beállta előtt, és a következő tavasszal már készen állnak arra, hogy elkápráztassanak a virágaikkal.

Késő őszi gondozás

A bazsarózsabokrok lombozata az első keményebb fagyok beálltával teljesen elhal, és amint ez bekövetkezik, itt az ideje visszametszeni a növényt. A szárakat néhány centivel a talaj felett kell visszavágni, úgy, hogy ne maradjanak rajtuk levelek. Takarjuk le a talajt a bokrok töve körül néhány centiméter vastag mulcsréteggel, hogy megvédjük a növényeket a téli fagyoktól.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

    Ez is érdekelhet